Denník N

Ekonomický newsfilter: Ochranu zdravia za tým nehľadajte. Zákaz ukrajinského obilia je výsledkom hystérie a lobingu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

na letiskách v Košiciach ani v Poprade nevybuchli bomby, ktoré boli nahlásené, nikto nepokazil dohodu o lacnej elektrine pre domácnosti a nikto sa ani neotrávil ukrajinskou pšenicou. Politici spolu s Facebookom len opäť šírili hystériu, čo im nemôžeme zakázať, ale môžeme zostať nad vecou.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Slovenská vláda podľahla tlaku a zakázala ukrajinské obilie

Od zajtra sa na Slovensko zakáže dovoz ukrajinského obilia, ale aj olejnín, zeleniny, ovocia, cukru a vína. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera (Demokrati) tým reaguje na nález ukrajinskej pšenice, ktorá porušila európske normy.

Skutočným dôvodom zákazu však nie sú obavy o zdravie ľudí. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by ukrajinské obilie alebo iné produkty niekomu uškodili. Za rozhodnutím vlády je jednak víkendová a pondelková hystéria, ktorú šírila väčšina opozície a užívatelia sociálnych sietí. A takisto aj niekoľkomesačný tlak slovenských pestovateľov obilia.

Čo sa doteraz udialo:

  • Ruské útoky narušili export ukrajinského obilia po mori, veľké objemy sa tak presunuli na železnice. Keďže ide o drahší a komplikovanejší spôsob, časť suroviny zostala v EÚ, kde neplánovane nízkou cenou konkuruje domácim pestovateľom.
  • Kontrolóri našli minulý týždeň v Mlyne Kolárovo ukrajinské obilie s nadlimitným obsahom zvyškov pesticídov. Zvýšené hodnoty mala chemikália

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie