Denník N

Nové testy kolárovského mlyna označili problémovú ukrajinskú pšenicu za vyhovujúcu. Štát ďalej trvá na jej zničení

Výrobne prevádzky Mlynu Kolarovo Foto - Dennik N
Výrobne prevádzky Mlynu Kolarovo Foto – Dennik N
 • Mlyn Kolárovo na základe nových testov tvrdí, že jeho pšenica z Ukrajiny plní normy EÚ a mohla by sa uvoľniť do výroby. 
 • Minister Vlčan ju však stále považuje za problémovú a jej zničenie neplánuje odvolať.
 • Štát a externé súkromné laboratóriá, v ktorých si dal mlyn urobiť opakované testy, totiž ich výsledky interpretujú inak.
 • Podľa najnovších testov by aj múka z Mlynu Kolárovo mala byť v poriadku.  

Podľa Mlynu Kolárovo by mal štát zvážiť uvoľnenie jeho ukrajinskej pšenice, v ktorej minulý týždeň objavil zvýšené rezíduá pesticídov. Podnik v rukách dlhoročnej mlynárskej rodiny Vargovcov vraví, že podľa najnovších testov, ktoré si dal urobiť v externom súkromnom laboratóriu, je surovina v celkovom objeme 1 500 ton v súlade s normami EÚ.

„Naše kontravzorky sú všetky v poriadku, a tak by mal štát zvážiť uvoľnenie zadržanej pšenice do výroby a nie nás nútiť do jej zničenia. Konanie štátu v celej veci bolo unáhlené a prišlo tak iba k zbytočnému poškodzovaniu dobrého mena našej firmy,“ hovorí Tibor Varga, ktorý tento najväčší slovenský mlyn rozbiehal úplne od piky už pred 30 rokmi.

Firma si tieto testy objednala v novozámockých dcérskych laboratóriách väčšej luxemburskej firmy Eurofins Food Testing.

Pozitívne podľa nej dopadli nielen vzorky pšenice, ale aj otrúb a múk, ktoré z nej boli vyrobené. Odoberali ich pritom v rovnakom čase, ako bral vzorky na svoje testy štát.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan však firme napriek tomu odkazuje, že

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Edmund Capák je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Firmy

  Kvalita potravín

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie