Denník N

Zelený newsfilter: Ohnisko klimatickej krízy je aj na Žitnom ostrove, štát by tam mal investovať do zdravotníctva a záchranných zložiek

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovensko bojuje s klimatickou krízou už niekoľko rokov, no nie všetky regióny sú ohrozené rovnako. Až doteraz neexistovala ucelenejšia analýza, ktorá by pomenovala, kde sa treba na čo pripraviť.

Dobrá správa je, že vďaka novým dáta od analytikov na ministerstve životného prostredia už štát nie je odkázaný na hádanie zo „slepej mapy“.

Každá obec a mesto má po novom pridelený stupeň ohrozenia pre tri druhy klimatických hrozieb – extrémne horúčavy, sucho a zrážky.

Analýza potvrdzuje aj zlé predtuchy – napríklad, že poľnohospodársky dôležité územie nad najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe patrí k oblastiam, ktoré sú najviac ohrozené suchom.

Dostanú prednosť záujmy poľnohospodárov a potravinová bezpečnosť alebo ochrana podzemných vôd? S pribúdajúcimi poznatkami o rozsahu klimatickej krízy bude podobných dilem stále viac.

V tomto vydaní Zeleného newsfiltra sa pozrieme aj na nový „Banana index“ uhlíkovej stopy potravín od britského Economistu a aj na to, ako sa nízkonákladovým aerolinkám darí dosahovať rekordne nízke hodnoty uhlíkovej stopy na pasažiera.

Zelený newsfilter má 1 300 slov, ktoré prečítate za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. „Vedúci! Horia obce!“

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ceny energií

Doprava

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Počasie

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie