Denník N

Týždeň v európskej ekonomike: Ukrajinské obilie sme zachránili, teraz ho zakážme

Zásobníky s obilím v Odese. Foto – TASR/AP
Zásobníky s obilím v Odese. Foto – TASR/AP

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk

  • Stredoeurópske krajiny blokujú ukrajinské obilie, Komisia hľadá kompromis.
  • Únia chce prilákať veľkých výrobcov čipov, financovanie je na pleciach vlád.
  • Komisia má nový plán pre riešenie krachov stredne veľkých bánk.

1. Ukrajinské obilie sme zachránili, teraz ho zakážme

Otázka vývozu ukrajinského obilia sa minulý rok zdala prakticky neriešiteľná. Prístavy boli zamínované, koľajnice nekompatibilné a Putin žiadal za záruky zrušenie sankcií. Nakoniec obilie prepustil aj bez toho. Aj keď sa nedarí vyvážať všetko, zabránilo sa navýšeniu svetových cien, ktoré mohlo viesť k hladomoru.

Súčasťou pomoci bolo aj zrušenie cla na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych plodín do EÚ. Ukrajinskej ekonomike ničenej ruskou agresiou to pomohlo, na európsky trh sa však dostali komodity, ktoré cenovo konkurovali stredoeurópskym poľnohospodárom.

Prvé protesty sa ozývali už pri rozhodovaní o predĺžení bezcolného vstupu pre produkty z Ukrajiny. Konflikt vyvrcholil, keď Poľsko, Maďarsko a už aj Slovensko zakázali vstup ukrajinských komodít na svoje trhy.

O čo ide

Samozrejme, o ochranu domácich farmárov (to znamená najmä „majiteľov fariem“). Ukrajinské obilie je lacné, nevedia mu konkurovať a Slováci stále považujú poľnohospodárstvo za svoju srdcovku. Stačil teda malý popud, jeden podozrivý a neskôr vyvrátený test na pesticídy, aby sa vydal príkaz na zničenie 15-tisíc ton obilia a zakázal vstup ukrajinského obilia na naše územie.

Slovensko neskrývalo, že reálny dôvod je v nízkych cenách. Rovno zakázalo aj vstup iných ukrajinských potravín. V rovnakom čase zakázalo ukrajinské obilie Poľsko a Maďarsko, čiže „hrozilo“ odklonenie obilia z týchto krajín k nám.

Prečo je to dôležité

Európska únia začala riešiť otázku lacného ukrajinského obilia začiatkom roka. Navrhovala domácich farmárov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Týždeň v európskej ekonomike

    Ekonomika, Svet

    Teraz najčítanejšie