Denník N

Veterná turbína vysoká ako Eiffelovka? Záhorie takú elektráreň nechce

Kopec medzi Radošovcami a Mokrým Hájom, kde majú vyrásť veterné turbíny. Foto N - Tomáš Hrivňák
Kopec medzi Radošovcami a Mokrým Hájom, kde majú vyrásť veterné turbíny. Foto N – Tomáš Hrivňák

Na Slovensku pribúdajú lokality, ktoré podnikatelia s obnoviteľnými zdrojmi vidia ako vhodné pre veterné turbíny. Denník E sa bol pozrieť v jednej z nich v okrese Skalica, kde obyvatelia nie sú z developerov nadšení.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dubovce a Radošovce sú dve susedné dediny na Záhorí na hlavnom ťahu zo Senice do Holíča. Cesta to nie je ničím výnimočná, z auta vidno iba široké polia, druhú stranu lemujú stromy a pasúce sa kone. Celkom iný pohľad sa môže naskytnúť o pár rokov, keď na neďalekom kopci vyrastú veterné turbíny.

Pasúce sa kone patria k žrebčínu Kobylany, ktorý má byť najbližšou stavbou k pripravovanej elektrárni s menej ako kilometrovým odstupom. Z hlavnej cesty k žrebčínu vedie takmer nebadaná odbočka, za zastaranou rampou sa pred zrakom rozprestiera niekoľko historických budov barokového rázu, ktoré vlastnil rod Czoborovcov a okolo roku 1700 ich kúpili Habsburgovci. Dnes je areál národnou kultúrnou pamiatkou.

Jeho súčasný majiteľ, ktorý sa predstavil iba ako Martin, sa po otázke, čo hovorí na potenciálne turbíny, najskôr nedôverčivo pýta, na čej strane sme. Po prvotnom váhaní napokon rázne odpovie, že je proti podobným zámerom.

„Dali sme si spraviť štúdie na univerzitách v Košiciach a Brne a zistili sme, že koňom ten hluk z turbíny neprospieva. Sústavne to počujú, navyše už teraz je tu hluk z hlavnej cesty,“ vysvetľuje chovateľ, ktorý sa stará o desiatky dostihových a parkúrových koní.

Jeho reakcia odráža vášnivú debatu v tomto regióne. Developeri, ktorým sa lokalita zdá ako jedna z najvhodnejších na využitie veternej energie, už roky narážajú na odmietavý postoj miestnych. Vody teraz rozbúril ďalší investor – štátny SPP v posledných týždňoch obieha okolité obce s novým zámerom. Turbíny vysoké takmer ako Eiffelovka chce postaviť na rovnakom kopci ako firma WSB Invest z portfólia podnikateľa s obnoviteľnými zdrojmi Petra Badíka a v minulosti sa o to isté územie zaujímal aj Energiepark s rakúskym pozadím.

Nesúhlasné stanoviská okrem Záhoria vydávajú aj obce na Podunajskej nížine a ďalších miestach, kde podnikatelia s veternou energiou vidia príležitosti.

Obe strany však budú musieť hľadať kompromis, keďže na Slovensku sa tento typ investícií začína rozbiehať. Do roku 2026 by mal inštalovaný výkon z veterných zdrojov podľa národného plánu dosahovať 300 megawattov, pričom teraz je v podstate na nule.

Starostka: Invektívy nepadali

Prvé snahy investorov umiestniť turbíny na kopec medzi Radošovcami a Mokrým Hájom sa začali už v roku 2010. Zámer však poslanci neschválili a veterný boom sa nekonal. Podnikatelia sa znovu začali objavovať v roku 2019. „Postupom rokov to malo na stole vždy nejaké zastupiteľstvo, ale nikdy nebolo vydané súhlasné stanovisko,“ rozpráva súčasná starostka Radošoviec Iveta Matúšová vo svojej kancelárii na obecnom úrade.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie