Denník N

Ekonomický newsfilter: Plán obnovy vláda zreálnila, na čerpanie už máme len 44 mesiacov

Predseda vlády Eduard Heger predstavil Plán obnovy a odolnosti SR v apríli 2022. Foto - TASR
Predseda vlády Eduard Heger predstavil Plán obnovy a odolnosti SR v apríli 2022. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

osemsto topmanažérov svetových firiem sa vraj pozerá na tento rok s miernym optimizmom, vyplýva z prieskumu Boston Consulting Group. Až osem z desiatich firiem si myslí, že sa im bude tento rok dariť aj napriek tomu, že im starosti robí inflácia, drahé peniaze a aj tohto roku budú musieť zvyšovať efektivitu.

Druhou dobrou správou je ďalšie významné ocenenie za ekonomický výskum pre jedného z najvýznamnejších slovenských ekonómov Ľuboša Pástora. Profesor Chicagskej univerzity a jej Booth School of Business a zároveň člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska spolu s kolegami získal za výskum takzvaných zelených investícií prestížnu Moskowitzovu cenu.

Žiaľ, včera popoludní prišla aj veľmi zlá správa, pri banskom nešťastí v Novákoch sa zranilo deväť baníkov, štyria popálení boli večer vo vážnom stave.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Plán reforiem sa nemení, na niektoré máme trochu viac času

Vláda včera schválila aktualizáciu plánu obnovy, o ktorej slovenskí vyjednávači už od minulého roka rokovali s Európskou komisiou. Slovensko o úpravy požiadalo ako prvá krajina EÚ ešte vlani v lete. Ak ich Komisia a po nej aj ministri financií schvália, od leta by sme mali mať reálnejší harmonogram, ako do roku 2026 využiť zhruba 6,4 miliardy eur na reformy.

Čo sa v pláne obnovy mení: 

 • Nepatrne zo 6,5 miliardy eur klesla

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Nemocnica Rázsochy

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie