Denník N

Týždeň v európskej ekonomike: Na jeseň začne platiť uhlíkové clo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autori pracujú pre Euractiv.sk

 • Na jeseň začne platiť uhlíkové clo, bezplatné emisné povolenky postupne zaniknú
 • Dosiahnuť dohodu o reforme rozpočtových pravidiel bude ťažké
 • Severná Európa investuje do veternej energie

1. Na jeseň začne platiť uhlíkové clo, bezplatné emisné povolenky postupne zaniknú

Európske inštitúcie dohodli reformu systému obchodovania s emisiami (ETS), minulý štvrtok ju definitívne odklepli aj členské štáty. Systém obchodovania s emisiami sa rozširuje na nové sektory, vzniká špeciálny fond na financovanie sociálnych nákladov zelenej transformácie a od jesene začne platiť takzvané uhlíkové clo.

Prečo je to dôležité

Obchodovanie s emisnými limitmi je jedným z hlavných nástrojov Únie na dekarbonizáciu priemyslu a energetiky. Tým, že firmy musia platiť za právo vypúšťať emisie, systém ich núti investovať do čistejších technológií. Samozrejme, len ak sú ceny emisných povoleniek dostatočne vysoké.

Ak chce Únia do konca tohto desaťročia znížiť emisie o 55 percent a do 2050 sa stať uhlíkovo neutrálnou, musí naplno využiť všetky dostupné nástroje. Problémom ETS sú jeho diery:

 • Časť povoleniek dostávajú firmy od vlád

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Týždeň v európskej ekonomike

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie