Denník N

Diaľnice sa nemajú plánovať podľa rozumu, parlament prelomil veto prezidentky

Na ilustračnej snímke nedokončené prepojenie D1 s D4. Foto - Bratislavský samosprávny kraj
Na ilustračnej snímke nedokončené prepojenie D1 s D4. Foto – Bratislavský samosprávny kraj

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Pár mesiacov pred voľbami parlament schválil veľkú diaľničnú novelu.
  • Sme rodina tvrdí, že ňou chce zrýchliť výstavbu diaľnic.
  • Analytici varujú, že budú akurát drahšie, a teda sa na ne bude aj dlhšie čakať.

Vplyv analytikov ministerstva financií na plánovanie diaľnic sa oslabí. Poslanci schválili veľkú novelu, ktorá odsunie posudzovanie viacerých úsekov zo strany Útvaru hodnoty za peniaze do neskoršieho štádia prípravy.

Za zmenu hlasovalo 123 zo 139 prítomných poslancov, prelomili tak veto prezidentky, ktorá im novelu vrátila pre „veľmi vážne pochybnosti“, či navrhovaná zmena nie je v rozpore s princípom efektívneho míňania verejných peňazí.

Koncom marca, keď novelu schválili prvýkrát, za ňu hlasovalo až 137 zo 139 prítomných poslancov.

Prínosy novely sú sporné. Zatiaľ čo autori návrhu zo Sme rodina v nej vidia zrýchlenie prípravy diaľnic, ekonómovia a analytici sa obávajú ich predraženia.

V neskoršom štádiu prípravy sa totiž minimalizuje priestor na hľadanie optimalizácií, a teda aj úspor v diaľničných projektoch. Zároveň platí, že ak sa na jednom mieste minie na diaľnicu zbytočne veľa peňazí, dlhšie sa čaká na diaľnicu inde.

Tiež platí, že ak sa na menej potrebnej diaľnici začne pracovať skôr, inde si dlhšie počkajú na cestu, ktorá má väčší zmysel. Novela sa týka celého balíka diaľničných projektov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Doprava

Ekonomika

Teraz najčítanejšie