Denník N

Graf dňa: Aprílová inflácia prináša dôvody na miernejšie zvýšenie úrokov v eurozóne

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Rast cien v eurozóne sa po piatich mesiacoch opäť zrýchlil, ale jadrová inflácia mierne klesla. 
  • Inflácia na Slovensku podľa európskej metodiky klesla na 14 percent, je druhá najvyššia v menovej únii.

Predbežné údaje o aprílovej inflácii v eurozóne priniesli zmiešané výsledky: celkový rast cien sa mierne zrýchlil, ale ostro osledovaná jadrová inflácia sa prvýkrát po desiatich mesiacoch zvoľnila. Pre ekonómov je to signál, že Európska centrálna banka tento týždeň opäť zdvihne úrokové sadzby, no miernejšie ako naposledy.

Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa v apríli zrýchlil na 7 percent z marcových 6,9 percenta, ukazuje Graf dňa z rýchleho odhadu Eurostatu zverejneného v utorok. Jadrová inflácia, ktorá je očistená o zmeny cien energií, potravín, alkoholu a tabaku, a preto je v centre pozornosti centrálnych bánk, však

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Inflácia

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie