Denník N

Znovu hrozí prekresľovanie diaľničných plánov po každých voľbách, len pre zlú komunikáciu

Jeden z najvýznamnejších augustových konkurzov sa týka stavebnej skupiny Vladimíra Ondriša, ktorej problémy súvisia s výstavbou úseku D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jeden z najvýznamnejších augustových konkurzov sa týka stavebnej skupiny Vladimíra Ondriša, ktorej problémy súvisia s výstavbou úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Minulú stredu doobeda som s kolegami z Klubu ekonomických analytikov strávil s ministrom dopravy a expertmi ministerstva aj NDS diskusiou o plánovanom obmedzení ekonomického posudzovania niektorých diaľnic. Napriek snahe nájsť spoločnú reč medzi ekonómami a stavbármi sme však po troch hodinách odchádzali nepochopení. Mám pocit, akoby sme rozprávali inými jazykmi a nevedeli nájsť spoločnú reč. Problematický zákon, ktorý vetovala prezidentka, napokon aj tak parlament začiatkom mája po druhýkrát schválil.

Napriek tomu je dôležité o tom ďalej hovoriť. Tu je môj osobný pohľad.

Vážim si, že minister vôbec reagoval na naše stanovisko a pozval nás na diskusiu. Iní ministri sa neunúvali s analytikmi debatovať, keď sme mali stanoviská napríklad k ukrajinským utečencom, očkovaniu, výdavkovým limitom, plánu obnovy či rozpočtovej smršti pred voľbami 2020. Takisto celkom úprimne verím, že minister chce naozaj urýchliť stavbu diaľnic – keďže za jeho „ministrovania“ sa po prvýkrát vytvoril zoznam priorít pri výstavbe ciest alebo harmonogram na dlhšie obdobie.

Zo širšieho pohľadu je pre nás ekonómov dôležité budovať inštitúcie. Kvalitné inštitúcie fungujú aj po zmene personálneho obsadenia. Pri verejných investíciách vrátane diaľnic je tou inštitúciou hodnota za peniaze, teda analýzy, či za naše spoločné peniaze dostaneme ten najväčší úžitok. Posudzovanie efektívnosti investícií sa v roku 2016 dostalo do zákona o rozpočtových pravidlách a jeho posilnenie bude aj dôležitým míľnikom v pláne obnovy.

Ďalšou inštitúciou je už spomínaný zoznam priorít a harmonogram výstavby, ktorý ide až cez tri volebné obdobia, čiže by sa mal podľa neho pripravovať zásobník kvalitných projektov pre ďalšie vlády. Úprimne ma šokovalo, že technici z ministerstva

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Andrej Doležal

Diaľnice a cesty

Doprava

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie