Denník N

Zelený newsfilter: Nech vás studený apríl neoklame. Inde vo svete hlásia extrémne teplá a blíži sa El Niňo

Tradičný aprílový jarmok v Seville bol tento rok pre horúčavy so slnečníkmi a vejármi. Foto - TASR/AP
Tradičný aprílový jarmok v Seville bol tento rok pre horúčavy so slnečníkmi a vejármi. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pre novinárov, ktorí sa venujú klimatickej zmene, je to známa vec. Ľudí najviac zaujímajú články o otepľovaní planéty vtedy, keď aj na Slovensku sú horúčavy a sucho.

Minulý mesiac to tak nebolo.

Apríl bol studený, na mnohých miestach upršaný a stále čakáme na prvý letný deň roku 2023. No to neznamená, že inde vo svete je to rovnako: teplotné rekordy padali v Španielsku aj v Ázii, vedcov prekvapila rekordná teplota svetového oceánu, ktorú si nevedia vysvetliť, a prognózuje sa príchod fenoménu El Niňo, ktorý môže znamenať, že nás čakajú rekordne teplé roky.

V tohtotýždňovom Zelenom newsfiltri sa venujeme aj schváleniu výstavby nového 30 metrov vysokého hotela v Demänovskej doline či prieskumu, ktorý hovorí, že Európania by radi bojovali proti klimatickým zmenám, no nie na úkor zmeny svojho životného štýlu.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1630 slov a prečítate ho za 8 minút.

Talianska rieka Pád v apríli. Foto – TASR/AP

1. Mesiac apríl, ako ho poznali naši rodičia

Kým prvé tri mesiace roka boli na Slovensku teplotne nadpriemerné, apríl nás trochu schladil. Údaje meteorológov potvrdzujú, že minulý mesiac bol na väčšine územia Slovenska jednoznačne studenší ako dlhodobý priemer rokov 1991 – 2010.

Pokiaľ ide o zrážky, upršaný bol najmä na západe a krajnom západe. Podľa klimatológa Pavla Faška zo SHMÚ na letisku v Kuchyni na Záhorí bol nameraný štvrtý najvyšší aprílový úhrn zrážok od roku 1961. Vo východných oblastiach Slovenska však pršalo priemerne.

Tento rok sme ešte na Slovensku nezaznamenali letný deň (maximálna denná teplota 25 stupňov Celzia a viac), čo posledné roky bolo už o tomto čase bežné.

Keď tohtoročný apríl porovnáme s priemerom posledných rokov, tak bol studený. Ale keď sa pozrieme na priemer rokov 1961 až 1990, teda koniec 20. storočia, teplota bola nižšia iba veľmi mierne, ak vôbec. Možno tak pokojne povedať, že tento rok sme mali apríl, aký bežne zažívali naši rodičia a starí rodičia.

Nie všade v Európe bol minulý mesiac studený. V Španielsku a Portugalsku posledné týždne vládnu horúčavy, ktoré pripomínajú skôr júl ako apríl. Minulý štvrtok v Cordobe namerali 38,7 stupňa Celzia, čo je vôbec najvyššia teplota, akú kedy zaznamenali v apríli v kontinentálnej Európe. Podobne aprílový rekord padol aj v Portugalsku.

V oboch krajinách je zároveň veľký nedostatok zrážok. Napríklad v Katalánsku hovoria o storočnom suchu, čo má vplyv na poľnohospodárov. Z Pyrenejského polostrova sa aj k nám dováža veľa ovocia a zeleniny.

V Taliansku je nízka hladina rieky Pád, čo podľa Faška súvisí s tým, že v Alpách bolo túto zimu málo snehu, ktorý bežne na jar napĺňa talianske rieky.

Rekordné horúčavy v apríli hlásili aj z veľkej časti Ázie. Štyridsiatky padali v Číne, Indii, Mjanmarsku či vo Vietname. V Laose a Thajsku zaznamenali národné rekordy maximálnej dennej teploty.

Veľmi prekvapivé a znepokojujúce správy prichádzajú, čo sa týka teploty svetových oceánov. Tie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ján Budaj

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie