Denník N

Úroky na hypotékach už môžu byť blízko vrcholu, vravia analytici bánk

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Úročenie hypoték by už nemalo veľmi stúpnuť, predpokladajú analytici slovenských bánk. Do konca roka by sa pri 5-ročnej fixácii mohlo naďalej pohybovať prevažne okolo 4,5 percenta.

Ak sa naplnia očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) v najbližších mesiacoch skončí so zvyšovaním úrokových sadzieb, v budúcom roku by mohli hypotéky aj mierne zlacnieť. Zásadný pokles však analytici nečakajú.

ECB vo štvrtok zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby o 0,25 percentného bodu na 3,25 percenta, čo je menej ako v predošlých mesiacoch.

Analytikov bánk sme sa opýtali:

Ako odhadujete ďalší rast úrokov na hypotékach a prečo? Aká by mohla byť napríklad úroková sadzba pri päťročnej fixácii na konci tohto roka? Predpokladáte, že úroky porastú aj v budúcom roku?

Odpovedali Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank, Tibor Lörincz z Tatra banky, Zdenko Štefanides z VÚB banky a Marek Gábriš z ČSOB.

Tu sú ich odpovede:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie