Denník N

Firemný newsfilter: Prvý veľký neplatič drahých energií, jedna z posledných textiliek končí a baterkáreň VW stále nie je stratená

Chemes Humenné Foto N - Tomáš Benedikovič
Chemes Humenné Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nová vláda zložená z odborníkov mimo politiky môže byť pre biznis prospešná. No otázne je, ako jej prácu bude kaziť pokračujúci chaos v parlamente.

Končiacu dočasnú vládu dorazila ťažká kauza ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Ten síce zrýchlil a sprehľadnil dotovanie farmárov po chaotickom riadení jeho predchodcu Jána Mičovského. O funkciu však prišiel vlastným pričinením tým, že jeho odpadová firma získala za podozrivých okolností 1,4-miliónovú eurofondovú podporu.

Do mimoriadne zložitého systému agrárnych dotácií sa tak bude musieť narýchlo dostať iný minister.

A skončiť sa to môže aj tak, že Vlčan štát zažaluje, lebo zmluvu o dotácii mu rezort životného prostredia podpísal už v decembri. Bez toho, aby si Vlčanov konflikt záujmov veľmi jednoducho skontroloval.

Našim farmárom a potravinárom sa zúžila ochrana voči lacnejším konkurentom z Ukrajiny. Dovozy obilnín a olejnín sú do 5. júna stopnuté novým nariadením EÚ, no širšie slovenské obmedzenia zamerané aj na cukor, víno, slad či ovocie a zeleninu sa museli skončiť.

Opozičná SASKA ďalej tlačí na to, aby sa Slovensko postavilo proti zákazu predaja nových áut na naftu a benzín od roku 2035. A to aj napriek tomu, že odpor voči nemu postupne vyprcháva. Proti je už iba zopár východných členov Únie a všetky naše automobilky podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana so zákazom počítajú a postupne prechádzajú na výrobu elektromotorov.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Prvý veľký spor o odobrané, no nezaplatené energie sa rozhorel medzi VSE a Chemesom. Vymáhanie dlhov sťažujú súdy

Východoslovenská energetika sa sťažuje, že jej humenský dodávateľ energií Chemes v rukách vplyvnej rodiny Molnárovcov odmieta zaplatiť za dodaný zemný plyn a elektrinu vyše 19 miliónov eur. Ide o energie, ktoré VSE dodávala v priebehu posledných štyroch mesiacov minulého roku, keď boli ich ceny ešte vyššie ako dnes.

Prečo sa to deje – Chemes ešte v roku 2021 odkladal podpis zmluvy na dlhodobé dodávky energií, lebo veril v ich zlacnenie. Napokon však zdraželi. Neskôr si už vedel s VSE dojednať iba dodávky bez pevných cien.

Zvláštna obrana Chemesu:

  • Podnik nechce za spotrebované energie zaplatiť s odôvodnením, že VSE mu účtovala príliš veľa. Dokonca žiada, aby mu VSE spätne účtovala za koniec roka 2022 ceny z roka 2021, i keď tie boli násobne nižšie. VSE reaguje, že v roku 2022 nakupovala pre svojich odberateľov energie za vtedy platné ceny a nie za ceny z roku 2021. Tiež upozorňuje, že Chemes jej všetky ceny na rok 2022 odsúhlasil.
  • VSE sa dokonca obáva, že majitelia Chemesu by mohli chcieť jeho dlhom uniknúť. A to možným prevodom hodnotných aktív i biznisu Chemesu na inú svoju firmu. Niektoré kroky Molnárovcov to už podľa pološtátneho podniku aj naznačujú. Chemes tieto domnienky nekomentuje.
Líder rodiny Molnárovcov, ktorá vlastní Chemes. Energetickú firmu už Ján Molnár dávnejšie previedol do vlastníctva svojich dvoch synov a sám naďalej vlastní spriaznenú firmu Priemyselný park Chemes. Foto – Ľubomír Kočan

Súdy VSE aj tak odmietajú – VSE si už začala uplatňovať aj záložné práva na hodnotné aktíva, ktoré jej Chemes pri podpisovaní obchodných dohôd ponúkol. Chemes však teraz voči tomu podal na súdy v Košiciach aj Humennom návrhy na neodkladné opatrenia, s ktorými aj uspel. VSE podáva na sudcov sťažnosti.

Humenné spor neohrozuje  – Chemes vykuruje veľkú časť Humenného a energiami zásobuje aj viaceré veľké humenské fabriky v jeho priemyselnom parku po bývalom veľkopodniku Chemlon. Zachovanie týchto jeho činností však bezprostredne ohrozené nie je. Od januára tohto roku dodáva energie Chemesu iný štátny podnik – SPP.

Viac: Veľká východniarska „pasovačka“ – humenský Chemes nezaplatil VSE za spotrebované energie 19 miliónov


2. Vo Vranove nad Topľou po skoro štvrťstoročí končí odevný podnik talianskej rodiny Zerbi

Úrad práce oznámil ešte v marci, že jedna z odevných firiem vranovského okresu chystá hromadné prepúšťanie až skoro 80 ľudí. Môže ísť o producenta pletených a háčkovaných odevov M.I.S. Slovakia v rukách talianskej rodiny Zerbi

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  • Ekonomický newsfilter: Medzi ekonomickými odborníkmi možnej koalície sú najmä bývalí ministri zaťažení kauzami

Ceny energií

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie