Firemný newsfilter: Prvý veľký neplatič drahých energií, jedna z posledných textiliek končí a baterkáreň VW stále nie je stratená

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Nová vláda zložená z odborníkov mimo politiky môže byť pre biznis prospešná. No otázne je, ako jej prácu bude kaziť pokračujúci chaos v parlamente.
Končiacu dočasnú vládu dorazila ťažká kauza ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Ten síce zrýchlil a sprehľadnil dotovanie farmárov po chaotickom riadení jeho predchodcu Jána Mičovského. O funkciu však prišiel vlastným pričinením tým, že jeho odpadová firma získala za podozrivých okolností 1,4-miliónovú eurofondovú podporu.
Do mimoriadne zložitého systému agrárnych dotácií sa tak bude musieť narýchlo dostať iný minister.
A skončiť sa to môže aj tak, že Vlčan štát zažaluje, lebo zmluvu o dotácii mu rezort životného prostredia podpísal už v decembri. Bez toho, aby si Vlčanov konflikt záujmov veľmi jednoducho skontroloval.
Našim farmárom a potravinárom sa zúžila ochrana voči lacnejším konkurentom z Ukrajiny. Dovozy obilnín a olejnín sú do 5. júna stopnuté novým nariadením EÚ, no širšie slovenské obmedzenia zamerané aj na cukor, víno, slad či ovocie a zeleninu sa museli skončiť.
Opozičná SASKA ďalej tlačí na to, aby sa Slovensko postavilo proti zákazu predaja nových áut na naftu a benzín od roku 2035. A to aj napriek tomu, že odpor voči nemu postupne vyprcháva. Proti je už iba zopár východných členov Únie a všetky naše automobilky podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana so zákazom počítajú a postupne prechádzajú na výrobu elektromotorov.
Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.
1. Prvý veľký spor o odobrané, no nezaplatené energie sa rozhorel medzi VSE a Chemesom. Vymáhanie dlhov sťažujú súdy
Východoslovenská energetika sa sťažuje, že jej humenský dodávateľ energií Chemes v rukách vplyvnej rodiny Molnárovcov odmieta zaplatiť za dodaný zemný plyn a elektrinu vyše 19 miliónov eur. Ide o energie, ktoré VSE dodávala v priebehu posledných štyroch mesiacov minulého roku, keď boli ich ceny ešte vyššie ako dnes.
Prečo sa to deje – Chemes ešte v roku 2021 odkladal podpis zmluvy na dlhodobé dodávky energií, lebo veril v ich zlacnenie. Napokon však zdraželi. Neskôr si už vedel s VSE dojednať iba dodávky bez pevných cien.
Zvláštna obrana Chemesu:
- Podnik nechce za spotrebované energie zaplatiť s odôvodnením, že VSE mu účtovala príliš veľa. Dokonca žiada, aby mu VSE spätne účtovala za koniec roka 2022 ceny z roka 2021, i keď tie boli násobne nižšie. VSE reaguje, že v roku 2022 nakupovala pre svojich odberateľov energie za vtedy platné ceny a nie za ceny z roku 2021. Tiež upozorňuje, že Chemes jej všetky ceny na rok 2022 odsúhlasil.
- VSE sa dokonca obáva, že majitelia Chemesu by mohli chcieť jeho dlhom uniknúť. A to možným prevodom hodnotných aktív i biznisu Chemesu na inú svoju firmu. Niektoré kroky Molnárovcov to už podľa pološtátneho podniku aj naznačujú. Chemes tieto domnienky nekomentuje.

Súdy VSE aj tak odmietajú – VSE si už začala uplatňovať aj záložné práva na hodnotné aktíva, ktoré jej Chemes pri podpisovaní obchodných dohôd ponúkol. Chemes však teraz voči tomu podal na súdy v Košiciach aj Humennom návrhy na neodkladné opatrenia, s ktorými aj uspel. VSE podáva na sudcov sťažnosti.
Humenné spor neohrozuje – Chemes vykuruje veľkú časť Humenného a energiami zásobuje aj viaceré veľké humenské fabriky v jeho priemyselnom parku po bývalom veľkopodniku Chemlon. Zachovanie týchto jeho činností však bezprostredne ohrozené nie je. Od januára tohto roku dodáva energie Chemesu iný štátny podnik – SPP.
Viac: Veľká východniarska „pasovačka“ – humenský Chemes nezaplatil VSE za spotrebované energie 19 miliónov
2. Vo Vranove nad Topľou po skoro štvrťstoročí končí odevný podnik talianskej rodiny Zerbi
Úrad práce oznámil ešte v marci, že jedna z odevných firiem vranovského okresu chystá hromadné prepúšťanie až skoro 80 ľudí. Môže ísť o producenta pletených a háčkovaných odevov M.I.S. Slovakia v rukách talianskej rodiny Zerbi