Denník N

Zelený newsfilter: Občania, nezavadzajte. Nový stavebný zákon je šitý na mieru developerom

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Z anarchie v parlamente sa môžu tešiť developeri. Národná rada v stredu schválila dve novely zákonov, ktoré menia pravidlá, ako sa na Slovensku bude stavať.

Týka sa to aj životného prostredia. Po novom bude pre občanov ťažšie ovplyvňovať, čo sa bude za ich domom stavať.

V dnešnom Zelenom newsfiltri sa venujeme aj štúdii Greenpeace o verejnej doprave, v ktorej zle skončilo Slovensko, no dobre Bratislava, a aj tomu, ako sucho a rekordné aprílové teploty v Španielsku môžu ovplyvniť aj nás.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1800 slov a prečítate ho za necelých 10 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.

1. Občania budú mať menší vplyv na to, čo sa bude stavať

Prales v Bystrej doline, vzadu lyžiarske stredisko Chopok-juh. Foto – Soňa Mäkká

Parlament v stredu schválil dve novely, ktoré menia celý balík zákonov súvisiacich s novou stavebnou legislatívou a so životným prostredím. Ide celkovo o 68 právnych predpisov.

Celý proces prijímania tejto legislatívy bol veľmi neštandardný vzhľadom na jej rozsah aj množstvo dôsledkov. Namiesto toho, aby o reforme diskutovali odborníci, verejnosť a všetky dotknuté ministerstvá, oba zákony predložil ako poslanecké návrhy Jaroslav Karahuta zo Sme rodina spolu s kolegami.

V priebehu hlasovania navyše poslanci predniesli niekoľko pozmeňujúcich návrhov, čo len prispelo k celkovej neprehľadnosti. Výsledkom je legislatíva, ktorá bude podľa Evy Kováčechovej z Via Iuris nekvalitná, zmätočná a úradníci budú mať problém podľa nej rozhodovať.

Čo sa schválilo: 

  • Územné plány od 1. apríla 2024 nebude

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Klimatická kríza

Zelený newsfilter

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie