Denník N

Horúce úlohy pre nových ministrov: Nestratiť veľkých investorov, dočerpať eurofondy a pohnúť s tunelom Višňové

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zostava prvej slovenskej úradníckej vlády sa už finalizuje, nepoznáme z nej už len zopár členov.

Denník E sa pozrel na to, ktoré najhorúcejšie operatívne úlohy, nedotiahnuté reformy a miliardové rozhodnutia o štátnych peniazoch čakajú troch nových ekonomických ministrov – Petra Šveca, ktorý má dostať na starosť hospodárstvo, Jozefa Bíreša na pôdohospodárstve a Pavla Lančariča v rezorte dopravy.

V tomto roku treba celkovo dočerpať približne 5 miliárd eur z aktuálneho eurofondového obdobia, čo je takmer tretina všetkých zdrojov. Takmer polovica nedočerpanej sumy sa týka operačného programu, ktorý zastrešuje dopravu.

V percentuálnom vyjadrení majú z veľkých programov najslabšie čerpanie tie, ktoré zastrešujú životné prostredie (65 percent) a regionálny rozvoj (56 percent).

Veľa času nezostáva ani na dočerpanie 6,4-miliardového plánu obnovy, z ktorého sa financuje napríklad výstavba nemocníc, zelená energetika a rôzne reformy. Investície treba dokončiť do roku 2026.


 

Ministerstvo hospodárstva (Peter Švec): Drahé energie sú stále výzvou a ťažko vylobované fondy treba aj dobre využiť 

Štátny tajomník a zrejme aj budúci minister hospodárstva Peter Švec. Foto N – Tomáš Benedikovič
  • Dotiahnuť treba dohodu so Slovenskými elektrárňami o dodávke lacnejšej elektriny pre domácnosti až do roku 2027. Predbežne sa na tom s podnikom dohodol končiaci minister hospodárstva Karel Hirman, no zatiaľ sú tieto dodávky právne plne pokryté len do roku 2024.

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ľudovít Ódor / úradnícka vláda

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie