Denník N

Graf dňa: Stavebníctvo sklamalo najväčším prepadom od pandémie, stavbári sa boja vyschnutia štátnych zákaziek

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • V marci stavebná produkcia medziročne klesla o desatinu, vzrástli len výkony slovenských stavbárov v zahraničí.
 • Aj keď iné dáta ukazujú, že stavbári sú v súčasnosti optimistickí, manažéri veľkých firiem hovoria o prichádzajúcej kríze v sektore.

Po troch mesiacoch rastu slovenské stavebníctvo v prvom jarnom mesiaci nepríjemne prekvapilo výrazným prepadom. Údaje z konjukturálneho prieskumu síce naznačujú jeho skoré oživenie, ale domáci stavbári veľkých infraštruktúrnych projektov sa viac obávajú vyschnutia štátnych zákaziek.

Stavebná produkcia sa v marci medziročne prepadla o 10,1 percenta, čo bolo najviac od čias covidu, ukazuje Graf dňa z údajov štatistického úradu zverejnených vo štvrtok. Prieskumy štatistikov medzi stavebnými firmami však naznačujú, že nálada v sektore sa medzitým výrazne zlepšila, indikátor dôvery v stavebníctve mal v apríli prvýkrát

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Diaľnice a cesty

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie