Denník N

Křetínský desať rokov skupoval uhoľné a plynové elektrárne, teraz na tom s Tkáčom rekordne zarobil

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

vláda Ľudovíta Ódora bola včera takmer kompletná, ale jedno meno zostalo otvorené. Prezidentka Zuzana Čaputová chce preto prezradiť celú zostavu až dnes dopoludnia.

Neistá môže byť pozícia pôvodného kandidáta na ministra hospodárstva Petra Šveca. Dosluhujúci premiér Eduard Heger totiž pre televíziu Joj povedal, že ho z tohto postu vytlačil predseda SaS Richard Sulík. „Tlačí na prezidentku a snaží sa zobchodovať, aby tam mal svojho človeka,“ povedal Heger. Sulík podľa Hegera podmieňuje podporu novej vláde tým, že v nej bude jemu blízky človek. Heger nepovedal, o koho ide, ale podľa zdrojov Denníka E v prezidentskej kancelárii zvažujú nomináciu Miloslava Dureca, ktorý má v rezorte hospodárstva na starosti priemyselné parky. Durec aj viacero ľudí z SaS to včera pre Denník E popreli. Podľa zákulisných informácií sa uvažovalo ešte aj o Richardovi Prokypčákovi, ktorý za Sulíka šéfoval štátnemu SPP.

Nových ministrov čakajú v krátkom čase ťažké rozhodnutia o stovkách miliónov eur. Jednou z ich dôležitých úloh bude dohliadnuť na plynulé dočerpanie eurofondov. Posledných 5 miliárd eur treba minúť za zhruba osem mesiacov.

Z marcových údajov o stavebnej produkcii však vyplýva, že verejné investície sa v tomto mesiaci prepadli, aj keď ich mali ťahať práve eurofondy.

Dnes má Ekonomický newsfilter 1350 slov, potrebujete naň 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. EPH zdvojnásobil zisk, ale jeho slovenské firmy za tým neboli

Energetický a průmyslový holding, ktorý spoluvlastní asi tak polovicu slovenskej energetiky, vlani zarobil raz toľko ako v roku 2021. Jeho zisk EBITDA (bez daní, úrokov a odpisov) stúpol na rekordné 4,3 miliardy eur.

EPH spoluvlastnia Čech Daniel Křetínský a Patrik Tkáč z J&T a významnú časť biznisu robí na Slovensku.

O vlaňajší nárast ziskov sa mu však nepostarali Slovenské elektrárne,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie