Denník N

Firemný newsfilter: Známa bagetáreň dostala pokuty za hygienu, vzniknú veľké hydinárne a veľkofabriky dosiahli na vytúženú pomoc

Plnené bagety Grotto. Foto - Grotto
Plnené bagety Grotto. Foto – Grotto

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prvú slovenskú úradnícku vládu povedie uznávaný ekonóm Ľudovít Ódor a medzi jej ekonomickými ministrami bude aj ďalší ekonóm z Národnej banky Slovenska Michal Horváth či dlhoročný manažér slovenského Orangeu Pavol Lančarič. Eurofondy bude koordinovať z postu vicepremiérky Lívia Vašáková. Nová vláda asi nebude mať podporu dnes veľmi chaotického parlamentu, no aspoň môže krajine ukázať, ako sa ekonomika spravuje naozaj odborne a s pokojom bez politikárčenia.

Parlamentom – ako už teraz býva zvykom – prešlo bez širších diskusií s verejnosťou zjednodušenie posudzovania následkov nových investícií na životné prostredie z dielne Sme rodina, ktoré podporila väčšina OĽaNO a aj Smer, Hlas a Republika. To, že povoľovanie nových bytových domov či fabrík je na Slovensku v porovnaní s inými krajinami pridlhé, je problém. No táto reforma príliš obmedzí možnosti verejnosti, samospráv a úradov zapojiť sa do tohto procesu.

Ruší sa napríklad poistka v podobe nezávislého odborného posudku. Ostane len jedna správa, kde si hodnotiteľa vyberá a platí investor. Proti konečnému verdiktu sa už nedá odvolať. A zároveň sa len do jediného správneho konania zlučuje posudzovanie vplyvov na životné prostredie známe ako EIA, integrované povolenie a stavebné povolenie. Územné plány od budúceho roku už vôbec nebude schvaľovať envirorezort, ale iba nový úrad pre územné plánovanie a výstavbu. Jeho šéf má byť vo funkcii až sedem rokov, pričom vymenovať a odvolať ho môže jedine parlament a nie vláda.

Prílišné zjednodušenie pravidiel sa môže premietnuť do toho, že prezidentka zákony vráti na opätovné prerokovanie parlamentu a spochybní ich aj na Ústavnom súde.

Smer zasa v parlamente pretlačil s pomocou Sme rodina do druhého čítania polročné odpustenie odvodov pre potravinárov. V čase vysokých cien potravín sú to celkom prínosné opatrenia, no oveľa rozumnejšie by boli priame selektívne podpory pre príjmovo najslabších Slovákov. Rovnako sa v parlamente udržali aj dva ešte podstatne problematickejšie riešenia Smeru pre drahé potraviny: možná cenová regulácia potravín a posilnenie právomoci obchodnej inšpekcie.


1. Po poklese ziskov začal výrobca bagiet Grotto zbierať pokuty od potravinových inšpektorov. Od jesene sa však vraj zasa zlepšil

Plnené bagety Grotto, ktoré sa na Slovensku predávajú už od konca 90. rokov, sa ešte viac zviditeľnili za posledný rok aj ako hlavný partner spišskonovoveského hokejového tímu, ktorý to v poslednom ročníku extraligy dotiahol až do semifinále. No Hospodárske noviny zároveň upozornili, že bagetáreň s výrobnou prevádzkou v Bartošovej Lehôtke pri Kremnici dostala od potravinových inšpektorov štátnej veterinárnej správy v posledných rokoch hneď viaceré pokuty.

Fabriky firmy v Bartošovej Lehôtke pri Kremnici. Foto – Grotto

V roku 2020 ich pokutovali sumou

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Firemný newsfilter

    Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

    Firmy

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie