Denník N

Oravská rodina začínala so zlievarňou, no rozvíja aj rekreačný rezort, pre ktorý plánuje geotermálny vrt

Autokemping Tília Gäceľ rodiny Škerdovcov Foto -Autokemping Tília Gäceľ
Autokemping Tília Gäceľ rodiny Škerdovcov Foto -Autokemping Tília Gäceľ

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Rodina Škerdovcov z Oravy pripomína v menšom podnikanie veľkých Železiarní Podbrezová. Aj ona totiž popri zlievarenskom biznise vo svojom regióne takisto rozvíja cestovný ruch.
 • Kým železiarne majú turistické stredisko Tále, Škerdovci pri rieke Orava rozvíjajú rekreačnú zónu Gäceľ.
 • Najnovšie pre ňu idú vyhĺbiť geotermálny vrt. Teplo z neho využijú na vykurovanie apartmánov a teplú vodu aj na nové bazény.   

Daniel Škerda z Veličnej pri Dolnom Kubíne rozbiehal s partnermi Zlievareň Zábrež ešte koncom 90. rokov. Podnik na odlievanie oceľových dielcov pre automobilový a textilný priemysel už dlhšie ovláda iba jeho rodina, ktorá sa v podnikaní okrem priemyslu venuje aj turistickému ruchu. Najnovšie chce pre svoju rekreačnú zónu vybudovať geotermálny vrt za niekoľko miliónov eur.

Rodina Škerdovcov kúpila pred 15 rokmi Autokemping Tília Gäceľ, ktorý leží pri rieke Orava iba poldruha kilometra od centra Dolného Kubína. Kemping zmodernizovali, vybudovali tam wellness a kongresovú halu a teraz majú ďalšie plány. V tesnej blízkosti areálu, v ktorom aktuálne stavajú aj apartmánové domy, chcú vyhĺbiť geotermálny vrt, ktorý ho bude zásobovať teplom. Vyplýva to z projektu firmy Omniko, cez ktorú Škerdovci spravujú rekreačný areál. Projekt už predložili domácim povoľovacím úradom.

Geotermálnou vodou budú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Cestovný ruch

  Firmy

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie