Denník N

Ekonomický newsfilter: Ukrajinci už nestačia, čoraz viac siahame po pracovníkoch z Indie

V závode Jaguar Land Rover v Nitre. Foto – TASR
V závode Jaguar Land Rover v Nitre. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

vláda Ľudovíta Ódora mala včera svoje prvé riadne zasadanie, vymenila niektorých štátnych tajomníkov, no nás zaujala prvá návšteva premiéra a vicepremiérky Lívie Vašákovej na ministerstve školstva.

Minister Daniel Bútora po nej povedal, že zastavenie odlivu mozgov bude premiérskou témou, na ktorej budú pracovať ministri naprieč rezortmi.

Rovnako veľkú pozornosť by si zaslúžila aj klimatická kríza. Svetová meteorologická organizácia včera zverejnila odhad, podľa ktorého ľudstvo zrejme už v najbližších piatich rokoch prekročí limit priemerného oteplenia o 1,5 stupňa Celzia. Ten znamená, že vlny horúčav, záplavy, sucho, neúrody a vymieranie druhov budú už pre ľudstvo len veľmi ťažko zvládnuteľné.

Ekonomický newsfilter sme zostavili z 1120 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Začína sa nábor v Indii, pracovníkov potrebujú najmä automobilky a IT sektor

Hoci najpočetnejšou skupinou zahraničných pracovníkov na Slovensku sú naďalej Ukrajinci, počet ich pracovných povolení za posledný rok klesol o 2400 na necelých 11-tisíc. Nestačia už ani zdroje pracovnej sily zo Srbska, ich čísla sa zmenšujú od roku 2020.

Za posledný

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie