Ako to číta Ivan Mikloš: Čo sa deje v ruských elitách za oponou Putinovho režimu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Autor je bývalý minister financií
Pred dvoma týždňami som na tomto mieste písal o vývoji verejnej mienky v Rusku počas vojny proti Ukrajine a o tom, že podpora Putina a jeho vojny je po takmer 15 mesiacoch vojny nielen vysoká, ale aj stabilná.
V dnešnom článku sa pokúsime takpovediac „nazrieť za oponu“ Putinovho režimu, a to najmä na základe názorov Tatiany Stanovajovej z Carnegieho euroázijského centra a článkov Joshuu Yaffu v americkom časopise The New Yorker.
Tatiana Stanovajová žije už dlhší čas v zahraničí, ale ako sama hovorí, snaží sa sledovať a analyzovať vývoj v Rusku bez osobného angažovania sa, či už na strane protiputinovskej alebo proputinovskej časti ruských elít. Nie je formálne ani novinárkou a nevzťahujú sa na ňu žiadne reštriktívne obmedzenia zo strany ruských úradov, takže aj ruské elity s ňou komunikujú pomerne otvorene a bez obáv.
Čo sa týka prieskumov, o ktorých som v tejto rubrike písal pred dvoma týždňami, Stanovajová ich (tak ako aj ja) považuje za objektívne, špeciálne čo sa týka prieskumov Centra Levada.
Za hlavný dôvod vysokej podpory Putina a vojny považuje to, že reži