Denník N

Ekonomický newsfilter: Energie pre firmy zastropujú až do jesene

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

najlepšia správa pre biznis sa včera týkala predĺženia dotácií na drahé energie. Takzvané cenové stropy sa pôvodne zaviedli len na prvé tri mesiace tohto roka. Minister hospodárstva Peter Dovhun ich teraz po dohode s premiérom Ľudovítom Ódorom predĺži až do septembra.

Mnohým to pomôže. Veľkoobchodné ceny sa síce od jesene výrazne znížili, ale veľkí dodávatelia elektriny stále držia svoje cenníky na úrovni vlaňajších extrémov.

Predĺženie podpory zvládne aj štát, keďže na dotácie vynakladá vďaka klesajúcim burzovým cenám menej peňazí, ako sa čakalo.

Ekonomický newsfilter má dnes 1400 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil ho Ján Kováč


1. Slovenský Bankman-Fried vybral od ľudí desiatky miliónov eur. Včera uňho zasahovala NAKA

Pripomína to príbeh zakladateľa americkej kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda, ktorý bol tiež matematik s povesťou génia, očaril investorov a napokon ich pripravil o peniaze. V jeho prípade išlo o miliardy dolárov, za čo mu hrozí doživotie.

V slovenskej verzii ide „len“ o 50 miliónov eur, ktoré vybrala košická firma Axe Capital Group od stoviek ľudí. Podnikateľ Peter Béreš, ktorý za ňou stojí, im sľuboval výnosy v desiatkach percent.

K peniazom sa nevedia dostať od jesene. „Veril som, že sa vďaka geniálnemu matematikovi dostanem do investičnej ligy určenej pre prominentov. Presvedčil ma, že vďaka botom, ktoré vytvoril na obchodovanie na finančných trhoch, sa mu naozaj výnimočne darí. Lenže teraz je to preč, k peniazom, ktoré som mu zveril, sa neviem dostať a bojím sa, že to celé bola pyramída,“ hovorí

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie