Denník N

Ak bude Slovensko otáľať so znižovaním deficitu, môže ísť dolu s ratingom, varovala agentúra S&P

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ratingová agentúra S&P zlepšila výhľad slovenského ratingu na stabilný z negatívneho, známku nechala nezmenenú na úrovni A+.
  • Zmena výhľadu je dôsledkom zvládnutej energetickej krízy, rizikom pre rating je nedostatočná fiškálna konsolidácia.

Ratingová agentúra S&P predpokladá, že budúca slovenská vláda nebude ignorovať zhoršené verejné financie a podnikne kroky k zásadnému zníženiu deficitu. Inak môže Slovensko prísť o svoj rating, ktorému agentúra pre zvládnutú energetickú krízu čerstvo zlepšila výhľad.

„Napriek rizikám vyplývajúcim z politického cyklu očakávame, že nová vláda bude akceptovať potrebu znižovať deficity s cieľom zachovať obozretné verejné financie,“ uviedla S&P. „V otázke fiškálnej politiky panuje všeobecný konsenzus, a to aj preto, že národné a európske fiškálne mantinely sú pre Slovensko stále dôležitou kotvou.“

Agentúra v piatok nechala slovenský dlhodobý rating nezmenený na úrovni A+, čo zodpovedá piatemu najlepšiemu hodnoteniu, zlepšila však jeho výhľad na stabilný z negatívneho. Zmena odráža najmä

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Rozpočet a dlh

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie