Denník N

Ekonomický newsfilter: Lepší výhľad od ratingovej agentúry neznamená, že verejné financie nie sú na tom historicky najhoršie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

cez víkend sa rozhorel spor o to, v akom stave vlastne bývalá koalícia odovzdáva úradníckej vláde verejné financie. Nový minister financií Michal Horváth hovorí o historicky najhoršom, OĽaNO, ktoré rezort riadilo, zasa o tom, že minuloročný deficit patril medzi najnižšie vôbec, a pripomína, že v piatok agentúra S&P zmenila výhľad ratingu Slovenska z negatívneho na stabilný.

Obe strany si však navzájom neprotirečia. Slovenská ekonomika zatiaľ ukazuje prekvapivú odolnosť voči energetickej kríze a zvýšenej inflácii a dá sa predpokladať, že priemysel bude mať dosť relatívne lacného plynu aj túto zimu. Deficit rozpočtu sa však zásadne zhorší už tento rok, nehovoriac o probléme vzdialenejšej budúcnosti, keď bude na verejné financie vplývať starnutie obyvateľstva.

Inými slovami, efekt zvládnutej energetickej krízy bol taký silný, že agentúra S&P Slovensku zlepšila výhľad ratingu aj napriek stavu verejných financií.

Prvý Ekonomický newsfilter tohto týždňa má 1300 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Slovenskému ratingu pomohla zvládnutá energetická kríza

Zatiaľ čo nový minister financií Michal Horváth hovorí, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, renomovaná agentúra S&P Slovensku zlepšila výhľad ratingu. Pozitívnej správy sa chopil bývalý de facto šéf rezortu Marcel Klimek a ostatní politici OĽaNO, čo rozpútalo (predvolebnú) debatu o tom, v akom stave štátnu kasu predošlá koalícia zanechala.

Rozpor je však len zdanlivý. Agentúra (slovami ministra Horvátha) zlepšila slovenský výhľad napriek 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie