Denník N

Ekonomický newsfilter: Regulátor sa pýta, prečo slovenské firmy platia za elektrinu ešte raz toľko ako nemecké a rakúske

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

včera sa dobré správy miešali s temnejšími scenármi, podľa toho, akých odvetví sa týkali. Čistý zisk Ryanairu vo výške 1,43 miliardy eur je ďalším príkladom toho, že cestovný ruch sa už vzchopil. Aerolinky očakávajú ďalší rast aj v aktuálnom roku.

Aj situácia v energetike sa naďalej zlepšuje. Pokles cien elektriny a plynu bude cítiť čoraz viac firiem.

Slovenské stavebníctvo sa však pripravuje na veľký útlm štátnych dopravných zákaziek, ktorý môže byť najväčší za posledných 20 rokov.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravili Ján Kováč a Marek Legéň.


1. Energie na burze opäť zlacneli. Regulátor tlačí na dodávateľov, aby znížili ceny klientom

Veľkoobchodné ceny elektriny a plynu naďalej padajú a čoraz viac odberateľov to vidí aj vo svojich faktúrach.

Hlavným dôvodom je dobrá situácia na trhu s plynom, hovorí analytik poradenskej spoločnosti JPX Ján Pišta. Vďaka teplej zime a zníženej spotrebe sú európske zásobníky z dvoch tretín naplnené. Spotreba navyše po ukončení vykurovacej sezóny opäť klesla a dodávky zostali stabilné.

Ďalším dôvodom je podľa Pištu rastúci podiel elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktoré už opäť vytláčajú drahé uhoľné a plynové elektrárne.

Aké sú riziká: 

 • S nižšími cenami môže podľa Pištu narásť aj spotreba a s ňou aj ceny.
 • Letné horúčavy a suchá môžu spôsobiť pokles výroby vo vodných a takisto aj v jadrových elektrárňach, ktoré potrebujú vodu na chladenie.
 • Tretím rizikom je podľa Pištu nevyspytateľné Rusko v kombinácii s extrémne chladnou budúcou zimou.

Zlacnenie sa pri rôznych klientoch prejavuje postupne, podľa toho, ako sa im menia zmluvné ceny. Dlho musia čakať na výhodnejšie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie