Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo ne/spravil Smer v zdravotníctve za štyri roky

V petržalskej nemocnici namiesto radiátorov kúrili elektrickými ohrievačmi. Foto N - Tomáš Benedikovič

V petržalskej budove Univerzitnej nemocnice v Bratislave sa minulý týždeň v piatok nekúrilo. S teplom mali problém od stredy (8.1.), keď došlo k havárii výmenníkovej stanice. Nemocnicu museli vyprázdniť a z 250 pacientov v nej ostalo 60, pre ktorých by mohol byť prevoz nebezpečný.

Výnimočná situácia v bratislavskej nemocnici prišla len pár dní po tom, čo stav zdravotníctva v novoročnom príhovore tvrdo kritizoval prezident. „Zrejme u nás neexistuje taká oblasť, kde je toľko svojvôle, chaosu v systéme, neprehľadných záujmov, klientelizmu a neporiadku ako v našom systéme zdravotníctva. A budem stále upozorňovať, že štát a jeho inštitúcie sa nemajú na čo vyhovárať. Štát voči vlastným občanom v tejto oblasti dlhodobo a zahanbujúco zlyháva,“ povedal Andrej Kiska.

Video: Nemocnica nekúrila, pacientov museli odviezť
autor: Martina Pažitková

Keď v roku 2012 začínala druhá vláda Smeru, v jej programovom vyhlásení nebolo o zdravotníctve veľa konkrétnych sľubov, len vety typu, že vláda „vytvorí stabilný rámec sociálnej politiky pre istoty občanov, pričom za kľúčové považuje: – starostlivosť o zdravie občanov v spoločnosti, ktorú musí opäť rozhodne prevziať revitalizované a stabilizované verejné zdravotníctvo“.

Pre posúdenie, či Smer dodržal v zdravotníctve svoje sľuby, sme preto vybrali oblasti a nápady, ktoré vláda a ministri zdravotníctva od začiatku sami opisovali ako kľúčové.

O novej veľkej nemocnici v Bratislave ani nerozhodli

Je pravda, že počas vlády Smeru vznikla a začala fungovať jedna nová nemocnica. Postavilo a prevádzkuje ju však ministerstvo vnútra, a nie zdravotníctva. Ide o menšiu nemocnicu sv. Michala, ktorá stojí v centre Bratislavy. Veľká koncová nemocnica pre stovky pacientov, ktorá by nahradila viaceré z piatich budov Univerzitnej nemocnice v Bratislave, je stále len v plánoch.

Premiér Robert Fico ju sľúbil už v roku 2012. Vláda to opatrne sľubovala aj v programovom vyhlásení vlády, kde napísala, že s „prihliadnutím na ekonomické možnosti a výsledky medicínskeho, prevádzkového a technického auditu bude podporená dostavba moderného celoslovenského medicínskeho komplexu Rázsochy“.

Od toho, aby dostavala Rázsochy, kde nie sú poriadne vysporiadané pozemky a sú tam spory, upustila. Teraz hovorí, že chce stavať nemocnicu v bratislavskej časti Patrónka. Novú nemocnicu by chcelo ministerstvo zdravotníctva postaviť cez PPP – súkromník by ju tak postavil a 30 rokov sa staral o jej fungovanie. Štát by bol oficiálny vlastník, ale manažoval by ju súkromník, ktorému by zabezpečil aj zisk.

Ministerstvo zdravotníctva pretláča PPP, hoci Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že horšie ako stavať cez PPP je už len s bratislavskou nemocnicou nerobiť vôbec nič – len ju nechať chátrať a platiť straty. Ožíva tak znova možnosť, že by nemocnicu začal stavať priamo štát. Tak či tak, pravdepodobnosť, že by sa do konca roka 2016 práce na novej nemocnici v Bratislave vôbec začali, je mizivá.

Fico: Čo ja mám s pokazeným kotlom v nemocnici?
autor: Martina Pažitková

Zisky poisťovní nezastavili

To, že zdravotné poisťovne tvoria zisk z povinných zdravotných odvodov, sa Robertovi Ficovi nepáčilo ani za jeho prvej vlády. Vtedy zisk zakázal zákonom, ktorý však zrušil Ústavný súd. Aj keď začal druhú vládu, sľuboval, že poisťovniam obmedzí zisky. Najskôr to chcel docieliť jednou štátnou poisťovňou, už minulý rok však uznal, že to nestihne a možno sa nájde vôľa urobiť to ďalšie volebné obdobie.

„Sme presvedčení, že ministerstvu sa pod vedením Zuzany Zvolenskej podarí presadiť efektívny zákon, ktorý zakáže zisk zdravotných poisťovní,“ povedal v máji 2012 Robert Fico. K tejto myšlienke sa vrátil aj Zvolenskej nástupca Viliam Čislák, a vlani v máji: „Čo sa týka zisku zdravotných poisťovní, mojou snahou je, aby sme presadili ústavný zákon o tom, aby zdravotné poisťovne nemali žiaden zisk, teda aby bol zákaz zisku.“

Chcel to stihnúť ešte počas tohto volebného obdobia. Smeru sa pritom podarilo párkrát presvedčiť aj opozíciu, aby s nimi hlasovala za zmeny ústavy alebo za Ústavné zákony, kde nemali dosť hlasov. V roku 2014 hlasovala so Smerom KDH za zmeny v súdnictve a tiež za doplnenie ústavy o ich definíciu manželstva. Vlani sa k Smeru pridal Most, ktorý hlasoval za zmenu ústavy, ktorá posilnila právomoci polície pri zadržaní ľudí podozrivých z terorizmu.

Zákon, ktorý by zakazoval zisky poisťovní, však ani nepripravili.

Ministerke Zvolenskej sa len podarilo presadiť, aby sa peniaze medzi poisťovňami rozdeľovali spravodlivejšie. Teda vďaka jej novele, ktorú nachystala ešte vláda Ivety Radičovej, sa rozdeľujú aj na základe chorôb pacientov, nielen veku, pohlavia a toho, či pracujú. Súkromné poisťovne tak menej zarábajú na tom, že ich klienti majú ťažké choroby menej často.

Z veľkých reforiem zatiaľ nik nič nemá

Niekoľko rokov tu odborníci aj ministri hovoria, že v zdravotníctve sa má urobiť poriadok, docieliť sa to má aj elektronizáciou zdravotníctva a úpravou platieb v nemocniciach.

Prvé má zaručiť, aby sa lekár dostal k odporúčaniam iných lekárov a aj k výsledkom pacienta, aby sa vyhlo napríklad tomu, aby sa vyšetrenie robilo opakovane, ale aj tomu, aby pacient nedostával rovnaké lieky len pod iným názvom od rôznych lekárov.

Úprava platieb v nemocniciach ako druhé veľké opatrenie má zas zaručiť, aby za rovnaký výkon dostala nemocnica porovnateľne s inou nemocnicou. Dnes sú tieto ceny rôzne a jedna nemocnica si za určitú operáciu môže vyrokovať omnoho vyššie platby ako iná.

Elektronizáciu, takzvaný eHealth, sľúbila vláda už vo svojom programovom vyhlásení: „Vláda považuje využívanie elektronických informačných systémov (eHealth) za jednu zo základných podmienok, vedúcu k zlepšeniu ochrany zdravia a k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Preto rezort zdravotníctva urýchli a zintenzívni zavádzanie eHealth aplikácií do praxe,“ napísali v roku 2012.

Aj ministerstvo zdravotníctva ráta medzi svoje úspechy, že začali do systému pripájať prvých poskytovateľov. „Po reštarte projektu, ktorý sme zdedili v dezolátnom stave, sa nám podarilo urobiť obrovský krok,“ tvrdí dnes. Pôvodne však mala elektronizácia fungovať v roku 2013, pripravuje sa od roku 2008. Ministerstvo pod Zuzanou Zvolenskou to však odložilo na tento rok, celý projekt by podľa nových termínov mal byť pripravený v roku 2020. Za meškanie nás kritizuje aj Brusel.

Podobne je to aj s úpravou platieb. Pôvodne mali byť pripravené v roku 2014, odložili to však na tento rok. Až po voľbách. Ministerstvo tvrdí, že je to úspech: „Rok 2016 = spustenie ostrej prevádzky DRG s neutrálnym financovaním počas jedného roka. Zámerom je vytvorenie časového priestoru v roku 2016, ktorý nenaruší prípadnú finančnú stabilitu nemocníc.“

Žiadna zo zmien však dnes reálne nefunguje.

Poplatky platia ďalej

Ministerstvo pri otázke, aké opatrenie na zlepšenie zdravotníctva urobilo, hovorí aj o tom, že urobilo poriadky v poplatkoch. Smer naozaj schválil zákon s vymenovaním poplatkov, ktoré lekári nemôžu vyberať.

„Poistenci tak majú plný nárok na zdravotné výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti. Nie je dôvod, aby za ne u lekára v ambulancii platili,“ tvrdí ministerstvo. Lekári sa to však už naučili obchádzať a poplatok premenovali alebo ho vyberajú cez inú firmu.

Pre platy zdravotníkov výpovede

Sestry už niekoľko rokov žiadajú, aby dostali vyššie platy, tak ako si ich vyštrajkovali lekári. Zákon o platoch zdravotníkov, ktorý minulý mesiac odobrili poslanci aj po tom, čo ho prezident podpísať odmietol, im mal zvýšiť platy. Ministerstvo to tiež prezentuje ako pozitívnu zmenu: „Novela zákona po viac ako 10 rokoch vnáša poriadok do usporiadania platov všetkých zdravotníckych pracovníkov.“

Celkovo to má stáť 55 miliónov.

„V súkromných nemocniciach sa vďaka tejto presadenej zmene môže mzda zvýšiť aj o 200 až 300 eur v niektorých kategóriách. V štátnych nemocniciach tiež pôjde základná mzda mierne hore,“ hovorí ministerstvo.

Výsledkom zákona však je aj to, že takmer tisíc sestier je vo výpovednej lehote, a ak výpoveď nestiahnu, od februára nenastúpia do nemocníc. Chceli vyššie zvýšenie platov a započítavanie praxe do mzdy.

Vláda pritom v programovom vyhlásení napísala, že „obnovíme otvorenú a systematickú komunikáciu s odbornou verejnosťou, stavovskými a odborovými organizáciami. Všetky zásadné systémové zmeny musia byť výsledkom odborného a spoločenskej dohody zúčastnených strán.“

Protikorupčné linky nefungujú

Zdravotníctvo patrí medzi oblasti, ktoré ľudia vnímajú ako tie s najrozšírenejšou korupciou. Aké kroky ministerstvo urobilo, aby sa obmedzila? Zriadili v každej nemocnici protikorupčné linky, kde mali ľudia korupciu nahlasovať.

Podnety tak mali dávať tam, kde sa korupcia stala, a výsledok tomu zodpovedal. O protikorupčné linky nemali ľudia záujem. Denník Pravda oslovil všetky nemocnice v decembri, linky fungujú od leta. Z 13 odpovedalo sedem – z nich len prešovská mala tri podnety, ostatné ani jeden.

Minister chcel aj to, aby sa chodili zdravotníci školiť na protikorupčné školenie, nakoniec to však odložil.

Pomôcť s korupciou by mohli nové, prísnejšie pravidlá pre lekárov a farmaceutické firmy, ktoré ministerstvo s Transparency International pripravilo.

Pri nákupoch prístrojov by mohli pomôcť nové pravidlá na ich nákup. Má sa vytvoriť databáza cien techniky a bude sa aj analyzovať, či prístroj treba a či je cena dobrá. Ministerstvo sľubuje, že súčasťou komisie, ktorá to bude analyzovať, majú byť aj poisťovne a prizývať chcú aj Transparency International.

Zmeny v nákupoch sľuboval minister Čislák po kauze CT, pre ktoré odišla aj jeho predchodkyňa Zvolenská. To bolo v decembri 2014. Ministerstvo na splnení záväzku robilo rok, takže zmeny predstavilo vlani v novembri, mali platiť od decembra. Prísnejšie pravidlá tak prichádzajú tri mesiace pred voľbami, dovtedy nemocnice také pravidlá pri nákupe nemali.

Ešte v máji minulého roka pritom analytici ministerstva tvrdili, že sa podobné prísnejšie pravidlá urobiť nedajú. „Porovnávať CT prístroje je holý nezmysel. Dá sa to robiť pri komoditách, ktoré sa dajú odvážiť, ktorých parametre sa dajú dopredu zistiť. Ale pri CT sa to robiť nedá,“ povedal v máji analytik ministerstva Ján Králik.

Ako minister bojuje s korupciou alebo pochybeniami, ukazuje aj to, čo sa stalo s ľuďmi, ktorých odvolal. Odvolaní riaditelia ostali v nemocniciach väčšinou v o niečo nižších funkciách námestníkov, referentov či poradcov.

„Pozitívne som hodnotila odvolanie riaditeľov nemocníc a vedúceho služobného úradu Martina Senčáka v reakcii na stravovacie tendre,“ povedala v minulosti analytička Transparency International Zuzana Dančíková.

Senčák sa však stal podpredsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Aj v prípade štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne musel odísť šéf Marcel Forai, lebo mal zmluvy s tetou, nahradil ho iný člen predstavenstva, ktorý chcel v minulosti sporne predať pozemky Univerzitnej nemocnice v Bratislave, kým jej šéfoval.

Všeobecným lekárom pomohli

Ministerstvo však za štyri roky urobilo kroky k tomu, aby medici chceli byť viac všeobecnými lekármi. Práve s nimi máme problém, lebo je ich málo a často majú vysoký vek. Byť všeobecným lekárom totiž nie je pre mnohých atraktívne, pretože lekári nemajú veľa kompetencií.

Ministerstvo však vytvorilo program na určité rozšírenie kompetencií a aj na zaúčanie lekárov.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Zdieľať

Mrkva nie je na zozname potravín s nižšou DPH preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur, tvrdí predkladateľka novely Eva Antošová. Odmieta tvrdenia Zsolta Simona, že by zoznam potravín so zníženou DPH navrhnutý SNS vnášal do systému chaos.