Huawei mal modernizovať Duisburg. Éra čínskeho vplyvu sa tam však skončila

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Píšu Loveday Morrisová, Kate Bradyová a Emily Rauhalová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.
Vlaky naložené kontajnermi s oblečením a so solárnymi panelmi z Číny prichádzajú na tunajšiu stanicu asi päťkrát denne. Plány na väčšiu spoluprácu medzi týmto nemeckým mestom a Pekingom sa však zastavili.
Duisburg chcel využiť čínsky IT gigant Huawei na modernizáciu svojej administratívy, škôl a dopravy. Tieto plány sa však ocitli v ohrození. Od výstavby čínskeho obchodného centra na rieke Rýn sa už úplne upustilo a vo vzduchu cítiť rozpaky.
Miestni predstavitelia, ktorí ešte nedávno Duisburg nazývali „čínskym mestom Nemecka“, hovoria, že toto označenie už nechcú používať. „Verejná mienka sa zmenila a politická tiež,“ hovorí Markus Teuber, zástupca Duisburgu pre Čínu. Mesto je jediné v Nemecku, ktoré má takúto funkciu.
Zmena v západonemeckom meste s 500-tisíc obyvateľmi odzrkadľuje širšie európske prehodnocovanie vzťahov s Pekingom. Obchod však pokračuje – Čína zostáva hlavným obchodným partnerom Európskej únie.
Únia sa čoraz viac približuje k skeptickému pohľadu Washingtonu na Peking. Podľa uniknutých vojenských dokumentov, ktoré na platformu Discord nahral letec Jack Teixeira, ide o trend, ktorý bude pokračovať aj napriek čínskej „ofenzíve