Denník N

Ekonomický newsfilter: Mimoriadne zvýšenie dôchodkov je správne, ale niekto to bude musieť zaplatiť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

parlament sa včera po prestávke vrátil k rozdávaniu peňazí na dlh. Tentoraz z toho najviac vyťažia seniori, ktorým sa od júla mimoriadne zvýšia dôchodky o 10,6 percenta, čo je v priemere o 61 eur mesačne.

Podniky zase môžu žiadať o kompenzácie vysokých cien energií už aj za apríl. Podpora mala byť pôvodne iba na prvý kvartál, ale predĺžila sa až do septembra. Žiadať o ňu môžu buď po mesiacoch, alebo jednorazovo na jeseň.

Dosluhujúci parlament, ktorý sa zapíše do dejín najmä nebývalým chaosom a populizmom, by mal netradične diskutovať o štátnom rozpočte na budúci rok, myslí si podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Navrhuje, aby úradnícka vláda predložila rozpočet do Národnej rady v auguste, aj keď štandardný termín je 15. október, čo by však už pripadlo na nové volebné obdobie.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1000 slov, prečítate ho za štyri minúty. Pripravil ho Ján Kováč.


1. Poslanci mimoriadne zvýšia dôchodky bez finančného krytia

Dôchodcovia si tento rok ešte raz výrazne polepšia. Po januárovom raste penzií o takmer 12 percent príde v júli ďalšie – o 10,6 percenta. Včera to schválil parlament výraznou väčšinou hlasov.

Voči seniorom je to spravodlivé. V minulom roku, keď bola rekordná inflácia, sa im totiž dávky zvyšovali len mierne. Vtedajšia vláda Eduarda Hegera sa viac zamerala na podporu rodín. Životná úroveň seniorov sa preto v priemere zhoršila a teraz sa im to aspoň dodatočne vykompenzuje.

V čom je problém: Keď sa pozrieme na širšie súvislosti, vidíme, že poslanci vytvárajú v ľuďoch falošnú ilúziu, že štát môže ešte stále rozdávať. Včera schválili totiž aj ďalšie zmeny, ktoré zvýšia sociálne výdavky, a to bez finančného krytia.

Expremiér Eduard Heger správne hovorí, že týchto zhruba 600 miliónov bude niekde chýbať.

„Je to maximálne nezodpovedné, každý rád rozdáva, ale zodpovedný človek musí povedať, z čoho. Opäť raz to zaplatia ľudia zo svojich daní,“ povedal Heger, ktorý ako jeden z mála poslancov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie