Denník N

Zelený newsfilter: Z Číny je nečakane dodávateľ kľúčovej technológie na obranu Ukrajiny

Ukrajinskí hasiči bojujú s požiarom po ruskom raketovom útoku na elektráreň v Charkive. Foto - TASR/AP
Ukrajinskí hasiči bojujú s požiarom po ruskom raketovom útoku na elektráreň v Charkive. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najskôr dobrá správa z dosluhujúcej Národnej rady – zdá sa, že návrhy okliešťujúce reformu národných parkov v nej momentálne nemajú dostatočnú podporu.

V utorok parlament neschválil zmeny, ktoré navrhovali poslanci Tomáš Taraba, Filip Kuffa a Štefan Kuffa (pôvodne ĽSNS, teraz Život). Podľa nich malo byť schválenie zonácie národných parkov podmienené súhlasom každého majiteľa pozemkov na ich území. Mohli by zablokovať zonáciu dokonca aj vtedy, ak by ich oproti dnešnému stavu nijako neobmedzila.

Prečo je to dôležité: Bez dokončenia zonácie nemôžu správy národných parkov pod seba prevziať zvyšné štátne pozemky v treťom stupni ochrany, ktoré tvoria väčšinu ich rozlohy. V praxi tak hrozilo, že reforma sa zasekne v šiestich z deviatich národných parkov, ktoré ešte nemajú zonáciu.

Za návrh zdvihlo ruku 52 zo 127 prítomných poslancov. K predkladateľom sa pridali strany Smer, Hlas a Republika, väčšina poslancov zo strán Sme rodina a OĽaNO sa zdržala, proti boli najmä poslanci SaS a Demokrati.

V úvodnej správe tohto vydania Zeleného newsfiltra sa pozrieme okrem iného na to, ako sa z Číny stal de facto kľúčový dodávateľ jednej z technológií na obranu Ukrajiny proti ruským raketám.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 000 slov a prečítate ho za 5 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.

1. Namiesto veľkých elektrární chcú Ukrajinci inštalovať solárne panely a malé reaktory

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Vojna na Ukrajine

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie