Denník N

Ekonomický newsfilter: Poslancov zmietol chaos, ktorý sami vytvorili

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

členovia slovenského parlamentu toľko vytvárali pri predkladaní a schvaľovaní zákonov chaos, až ním urobili zle sami sebe.

Včera mala vrcholiť predposledná riadna schôdza tohto volebného obdobia, na ktorej bolo rekordných 240 bodov. Lenže predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová navrhla, aby sa schôdza pre chaos ukončila.

Keď pred pár dňami to isté navrhol jej stranícky kolega Juraj Krúpa, vtedy to ešte neprešlo. Ale teraz už áno. Väčšina parlamentu vrátane Sme rodina a opozície hlasovala za.

Spojené štáty sa blížia k dohode o zdvihnutí dlhového stropu na dva roky. Jej súčasťou má byť obmedzenie výdavkov, ktoré požadovali republikáni, píše agentúra Reuters. Bez dohody by federálnej vláde USA hrozil už budúci štvrtok bankrot.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, venujte mu 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Poslanci toľko robili chaos, až ním zabili svoje vlastné návrhy

Včera podvečer mali poslanci hlasovať o desiatkach návrhov. Tie sa síce presunú na júnovú schôdzu, ale mnohé z nich už nemajú veľkú šancu na úspech. Predčasné ukončenie schôdze totiž znamená, že ak poslanci neotvoria nejakú mimoriadnu schôdzu, neschvália už žiadne nové návrhy, iba tie, ktoré prešli prvým čítaním. Do volieb zostáva jedna riadna schôdza, na schválenie návrhu treba štandardne dve.

Ktoré ekonomické návrhy prejdú a ktorým šanca klesla:

 • Na návrh Sme rodina zakotviť v ústave právo používať hotovosť treba už len záverečné hlasovanie, a tak ho stále môžu schváliť na najbližšej schôdzi.
 • OĽaNO viaceré svoje návrhy zrejme nepresadí, pretože neprešli prvým čítaním. Medzi nimi je aj absurdný nápad Igora Matoviča vyplácať 500 eur za účasť vo voľbách, čo by mohlo stáť až 1,5 miliardy eur.
 • Rovnako nízke šance má návrh OĽaNO čiastočne odškodniť klientov nebankoviek

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie