Denník N

Firemný newsfilter: Najväčšia domáca banka bojuje o ľudí 4-dňovým pracovným týždňom a košický odpadový podnik dobýja Bratislavu

Administratívne centrum Slovenskej sporiteľne. Foto - Slovenská sporiteľňa
Administratívne centrum Slovenskej sporiteľne. Foto – Slovenská sporiteľňa

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Z elektromobilov sa na Slovensku robí zbytočne veľký strašiak, nová úradnícka vláda ich chce podporiť.

Minister hospodárstva Peter Dovhun chce už o dva týždne predložiť vláde nový akčný plán rozvoja elektromobility, na ktorom pracovali už aj ľudia bývalých ministrov Karla Hirmana a Richarda Sulíka, aj keď ten viac presadzoval rozvoj dopravy na báze vodíka.

Elektromobily nebudú pre slovenskú energetiku až takou veľkou záťažou, ako to tvrdia mnohí domáci politici. V roku 2030 ich spotreba dosiahne iba zhruba 500 gigawatthodín elektriny ročne. Je to štvrtina toho, čo minú plánované elektrické pece v košických oceliarňach, a dokonca šestina toho, čo minie prípadná prvá veľká slovenská fabrika na batérie do elektromobilov. Aj s týmito väčšími odberateľmi by však bolo Slovensko takmer sebestačné, keď sa po treťom bloku jadrovej elektrárne Mochovce rozbehne aj štvrtý. Zhruba desatinu spotreby bude musieť dovážať iba v priebehu zimy.

Dovhun si nemyslí, že nová vláda príde s nejakým ďalším dodatočným zdanením firiem, ktoré zvýšili svoje zisky vďaka energetickej kríze a vojne na Ukrajine. Ani nie polročná doba vládnutia je na také zmeny nedostatočná.

A napokon EÚ chce viac pracovať na znížení závislosti od USA aj Číny v oblasti prechodu na bezemisnú ekonomiku a elektromobilitu. Aby mala Európa viac strategických surovín aj z iných častí sveta, chce urýchliť rokovania o dohodách o voľnom obchode s krajinami ako Austrália, Čile, Indonézia či India.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

Ďalšie dva pondelky Firemný newsfilter pre dovolenku autora nevyjde. Najbližší vydáme 19. júna.


1. Najväčšia slovenská banka už bojuje o ľudí aj skúšaním 4-dňového pracovného týždňa

Najväčšia tuzemská banka – Slovenská sporiteľňa – bude testovať štvordňový pracovný týždeň. Ako píšu Hospodárske noviny, od júna ho vyskúša na niektorých pozíciách, a ak sa to osvedčí, mohla by skrátený týždeň zaviesť naplno už od januára budúceho roku.

Čo je za tým – boj o kvalitných ľudí musia slovenské firmy zvádzať už dlhšie, pričom práve jeden voľný deň pracovníci veľmi vítajú, lebo tak majú lepší osobný život. Navyše mnohé prieskumy ukazujú, že ľudia počas kratšieho pracovného času vedia byť výkonnejší, a tak v skutočnosti odvádzajú pre zamestnávateľa rovnaký objem práce.

Slovenská sporiteľňa, Košice. Foto – TASR

Širšie súvislosti:

  • O štvordňovom týždni uvažujú aj v tretej najväčšej slovenskej banke – Tatra banke. Aj tá má rovnako ako Slovenská sporiteľňa rakúskych vlastníkov. Nevylučuje to ani druhá najväčšia domáca banka – VÚB s talianskymi vlastníkmi. Ďalšie peňažné ústavy sa pre noviny nevyjadrili.
  • Štvordňový pracovný týždeň zaviedla v minulosti na Slovensku už aj holandská poisťovacia skupina NN. Tá ho však poňala ako voľbu zamestnanca, či odpracuje 38,75 hodiny za štyri alebo päť dní, a tak v skutočnosti k zúženiu pracovného času neprišlo.
  • Slovensko je so svojím priemerne 38-hodinovým týždenným pracovným časom v hornej polovici krajín EÚ. Najmenej za rok vlaňajší rok odrobili Holanďania. Iba 31 hodín. Najviac, skoro 40 hodín, Rumuni a Gréci.

2. Košická odpadová firma Kosit, za ktorou sú ambiciózni finančníci, preniká do regiónu Bratislavy

Najväčšia košická odpadová firma Kosit, ktorej ročné tržby siahajú k 40 miliónom eur, chce zarobiť aj na spracovávaní komunálneho odpadu v Bratislavskom kraji. Pri Kráľovej pri Senci chce prostredníctvom svojej dcérskej firmy Kosit West postaviť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Odpad

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie