Denník N

Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom

Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

toto ročné obdobie je plné svadieb a mnohé šťastné páry začínajú tak, ako je to na Slovensku typické – stihli si už vybaviť hypotéku a pri kúpe spoločného bytu sa na desiatky rokov zadlžiť.

Európsky prieskum o financiách a spotrebe domácností ukázal, že zhruba 90 percent Slovákov má síce vlastné bývanie, no investície a úspory tvoria len asi 11 percent bohatstva ľudí.

Hypotéky však majú svoje za aj proti. Ľudia získavajú istotu bývania, no celoživotné vysoké zadlženie ich pripravuje o šancu viac a dlhodobo zhodnocovať svoje peniaze. A priviazanie sa ku konkrétnej nehnuteľnosti znižuje ich flexibilitu a možno ich oberá aj o lepšie kariérne a životné príležitosti.

Mimochodom, v piatok prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania. Pri jeho schvaľovaní sa totiž poslanci pokúsili implantovať doň 23 nesúvisiacich bodov.

Prvý Ekonomický newsfilter v tomto týždni sme zostavili z 1200 slov, venujte mu 5 minút. Pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Na Slovensku sú ľudia relatívne bohatí najmä vďaka nehnuteľnostiam

Čisté bohatstvo slovenských domácností sa v rokoch 2017 až 2021 zvýšilo o skoro 40 percent, ukazujú údaje z európskeho prieskumu o financiách a spotrebe domácností, ktorý sa robí v trojročných cykloch. Spracúvajú ho analytici Národnej banky Slovenska a na číslo, ktoré môže vyzerať vysoko pozitívne, sa aj teraz pozreli v širších súvislostiach.

Prečo sú súvislosti dôležité:

  • Za nárastom bohatstva je predovšetkým rast cien realít. Zdražovaním bytov narástol majetok ľudí vo všetkých vekových kategóriách, polovici až o 40 percent.
  • Relatívne naj

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie