Denník N

Ekonomický newsfilter: ŽSR chcú ďalšiu zrýchlenú trať pri Poprade. Prekvapením je 400-miliónová cena

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi sa nepodarilo oživiť parlament, ktorého schôdzu ukončili minulý týždeň samotní poslanci, keď sa zľakli vzniknutého chaosu. Opäť sa o to pokúsi dnes. Dúfajme, že to dopadne rovnako, keďže návrhy v parlamente vyvolávajú skôr obavy ako nádej na nejaké zlepšenie.

Poslanci si nechcú priznať, že už nie je čo rozdať a skôr bude treba šetriť. V Grécku, ktoré bolo epicentrom dlhovej krízy, to už pochopili a predminulý týždeň si zvolili lídra, ktorý namiesto populizmu a rozhadzovania presadzoval reformy a naštartoval hospodársky rast. Kyriakos Mitsotakis ich presvedčil tým, že Grécko potrebuje viac súkromného podnikania a investícií, píše v komentári Vladimír Vaňo.

Gréci si ho vybrali napriek tomu, že ich životná úroveň už viac ako 10 rokov v lepšom prípade stagnuje.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1100 slov, venujte mu 4 a pol minúty. Pripravili Ján Kováč a Radoslav Tomek.


1. Vysoké úroky ohrozujú majiteľov obchodných a kancelárskych budov a s nimi aj realitné fondy a banky

Novým rizikom pre finančnú stabilitu na Slovensku sú administratívne budovy a nákupné centrá, píše Národná banka Slovenska (NBS) v najnovšej správe o finančnej stabilite.

Majiteľov komerčných nehnuteľností totiž zaťažuje splácanie úverov oveľa viac ako firmy v iných odvetviach.

Problém to je hlavne vtedy, keď rastú úroky, čo sa deje posledný rok. Nie vždy sa dajú tieto zvýšené finančné náklady preniesť do nájomného. Pandémia totiž priniesla viac online nákupov a práce z domu. Kancelárie a nákupné centrá majú preto problém s obsadenosťou

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie