Denník N

Ekonomický newsfilter: Šetrenie nepočká, inak nás finančné trhy potrestajú

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ak ešte niekto pochybuje, že vláda po voľbách musí okamžite začať so znižovaním rozpočtového deficitu, odporúčame prečítať si odpovede Panelu expertov. Je jedno, či slovenské verejné financie boli horšie za Vladimíra Mečiara alebo teraz, investori čakajú ich výrazné zlepšenie v najbližších rokoch.

A pre príklad, ako finančné trhy dokážu potrestať štáty, ktoré si neplnia domácu úlohu, sa stačí pozrieť do Turecka. Investori oslávili pokračovanie prezidentského mandátu Recepa Tayyipa Erdogana ďalšími predajmi tureckej meny, ktorá padla na nové historické minimum. Nejde im ani tak o slobodu tlače ako o hrozbu, že čoraz autoritárskejší prezident bude pokračovať v nezmyselnej hospodárskej politike. Jeho nápady zatiaľ Turecku priniesli len extrémnu infláciu a masívny odliv devízových rezerv.

Na to sa oplatí myslieť, keď slovenské politické strany predstavia svoje volebné programy plné skvelých nápadov, na ktoré sa ešte nikdy nikto neodvážil.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1300 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Ozdravenie verejných financií sa nedá odkladať

Informácie o stave štátnej kasy, ktoré v posledných dňoch prichádzajú, sa môžu niekomu zdať protichodné. Minister financií úradníckej vlády Michal Horváth hovorí o historicky najhoršom stave verejných financií. Podľa jeho de facto predchodcu, bývalého štátneho tajomníka Marcela Klimeka, je ten výrok nekompetentný. Naopak, vyzdvihuje jeden z historicky najnižších deficitov v minulom roku a nedávne zlepšenie výhľadu slovenského ratingu na stabilný z negatívneho renomovanou agentúrou S&P.

Denník E sa opýtal rešpektovaných domácich ekonómov, či nový šéf rezortu preháňa. V skratke, väčšina z nich sa v Paneli expertov zhoduje, že z 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie