Denník N

Ekonomický newsfilter: Zachraňovanie domácností sa elektrárňam vypomstilo, spadli do gigantickej straty

Memorandum o dodávke zlacnenej elektriny dohodli so súkromnými akcionármi Slovenských elektrární Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS). Foto - TASR
Memorandum o dodávke zlacnenej elektriny dohodli so súkromnými akcionármi Slovenských elektrární Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS). Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vláda včera urobila viacero ďalších zmien na postoch štátnych tajomníkov na ministerstvách a zdá sa, že Ľudovít Ódor už má v kľúčových funkciách zostavu ľudí podľa svojich predstáv.

Včera vymenili aj šéfa Slovenského pozemkového fondu. Jána Marosza, ktorý bol nominantom hnutia OĽaNO, nahradil Henrich Haščák, doterajší štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva.

Správa dňa je však zo zahraničia a zo skorého rána. Snemovňa reprezentantov amerického kongresu, kde majú väčšinu republikáni, takpovediac päť dní pred dvanástou schválila pozastavenie dlhového stropu v USA. Prezident Joe Biden sa totiž cez víkend dohodol s republikánmi na kompromise, ktorý dlhový strop pribrzdí do začiatku roka 2025, teda do obdobia po ďalších prezidentských voľbách, no zároveň prinesie čiastočné zníženie výdavkov.

Zákon teraz smeruje do senátu a tomu zostáva minimum času. Ak by sa zákon nepodarilo definitívne schváliť do pondelka, vyvolalo by to vo svetovej ekonomike turbulencie, aké si nik radšej ani nechce predstaviť.

Ekonomický newsfilter má 1320 slov, prečítate si ho za 5 a pol minúty. Pripravili ho Oliver Brunovský a Denisa Funtíková.


1. Slovenské elektrárne v čase boomu vyrobili najvyššiu stratu v histórii a žalujú štát

Hoci bol vlaňajšok rokom rekordných cien elektriny, Slovenské elektrárne ako jej najväčší výrobca skončili v hlbokom mínuse. Po ťažkých rokoch dostavby mochovskej atómovej elektrárne zaknihovali prvú stratu za desať rokov a zaťali

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie