Denník N

Zelený newsfilter: Prísnejšie emisie pre spaľovacie motory nechcú, tak čo chcú? Ako by strany znížili počet úmrtí na výfukové plyny

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Debata o konci éry spaľovacích áut na Slovensku pokračuje. Okrem SaS si ju prisvojujú aj ďalšie strany. Napríklad Demokrati expremiéra Eduarda Hegera vyzývajú na zavedenie zeleného šrotovného, ktoré by kompenzovalo vyššiu cenu ekologickejších áut.

Keď je reč o podobných opatreniach, je dôležité nezabudnúť na to, prečo vlastne EÚ sprísňuje emisné normy a smeruje ku koncu „spaľovákov“:

  • Norma Euro 7 reaguje na dva problémy. Po prvé, výfukové plyny zabijú ročne v EÚ trikrát viac ľudí, než ich zomrie na následky dopravných nehôd. Druhý problém je ten, že automobilky v minulosti podvádzali pri emisných kontrolách. Čerešničkou na torte bol škandál Dieselgate.
  • Drastické zníženie emisií skleníkových plynov z osobnej automobilovej dopravy v EÚ v horizonte najbližších dvoch desaťročí je zase podmienkou na udržanie nárastu globálnej teploty pod katastrofickou hranicou 2 stupne Celzia.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra prináša prehľad opatrení a alternatív, ktoré navrhujú politické strany na dosiahnutie týchto cieľov a uľahčenie prechodu na elektromobilitu. Má 1 200 slov a prečítate ho za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Väčšina strán nemá vlastné nápady namiesto prísnejších emisných limitov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Budúcnosť automobilov

Doprava

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Priemysel

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie