Denník N

Ekonomický newsfilter: Koniec zábavy. Po voľbách sa budú hľadať 2,4 miliardy eur

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vypnutie dlhového stropu na dva roky schválil po americkej snemovni reprezentantov už aj senát. USA tým odvracajú okamžité ekonomické škody, ale nevyriešia iný zásadný problém.

Vývoj federálneho rozpočtu je znepokojujúci a rozpočtové škrty, ktoré sú súčasťou dohody s republikánmi, sú zanedbateľné, píše magazín The Economist.

Federálny dlh USA v rukách domácich a zahraničných investorov sa od roku 2007 strojnásobil na 93 percent HDP. USA majú podľa britského magazínu v pomere k rozpočtu vysoké sociálne výdavky a relatívne nízke dane, ale týmto dvom témam sa politici pri rokovaniach o dlhovom strope vyhli.

V niečom je to podobné aj na Slovensku. Politici sa tvária, že ešte môžu pred voľbami rozdávať, ale v skutočnosti budú musieť brať. Rozpočtová rada včera odhadla potrebnú konsolidáciu, čiže zvyšovanie daní alebo šetrenie v ďalších dvoch rokoch, na 2,4 miliardy eur.

Ekonomický newsfilter má 1100 slov, prečítate si ho za 4 a pol minúty. Pripravili ho Ján Kováč a Ján Filip.


1. Nekryté zvyšovanie štátnych výdavkov ľudia pocítia už čoskoro

Slovenský štátny rozpočet je v horšom stave, ako to donedávna vyzeralo. Na splnenie výdavkových limitov bude vláda potrebovať ušetriť na budúci rok miliardu eur a v roku 2025 ešte 1,3 miliardy, upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v aktuálnom hodnotení programu stability.

Podľa štátneho rozpočtu, ktorý schválili na konci minulého roka, mala pritom stačiť len zhruba polovičná konsolidácia.

Čo sa medzičasom zmenilo:

  • Po schválení rozpočtu parlament presadil viaceré zmeny, ktorými zvýšil štátne výdavky. Napríklad zrušil koncesionárske poplatky, rozšíril takzvané obedy zadarmo

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie