Denník N

Graf dňa: Slovenské exporty už teraz poľavujú a vysoká inflácia ich môže ďalej brzdiť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Bilancia zahraničného obchodu s neenergetickými tovarmi sa v závere minulého roka prudko zhoršila.
  • Slovenským exportérom škodí zvýšená inflácia viac ako ich konkurentom v eurozóne.

Zhoršenie slovenskej zahranično-obchodnej bilancie je na prvý pohľad nevyhnutným dôsledkom zdraženia energií, ktoré treba dovážať. Detailnejší pohľad na dáta však odhaľuje, že tradičný motor slovenskej ekonomiky – exporty – prudko spomalil a zvýšená inflácia spolu s rastúcimi nákladmi práce ho môžu brzdiť aj v budúcnosti, varuje Európska komisia.

Deficit bežného účtu platobnej bilancie, ktorý vyjadruje rozdiel medzi príjmami a výdavkami z medzinárodného obchodu, ako aj pracovných či kapitálových príjmov zo zahraničia, sa od predcovidových čias viac ako zdvojnásobil na zhruba osem percent hrubého domáceho produktu, ukazuje Graf dňa z aktuálneho hodnotenia makroekonomických rizík, ktoré robí Komisia pre každú členskú krajinu. Väčšina zhoršenia deficitu išla na vrub

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Inflácia

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie