Denník N

Ekonomický newsfilter: Košické oceliarne môžu dostať 300 miliónov, na prestavbu pecí to ešte nestačí

Letecký pohľad na košický U. S. Steel. Foto – TASR
Letecký pohľad na košický U. S. Steel. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

môže sa zdať, že na Slovensku sme sa už zmierili s vysokou infláciou. Berieme ju ako fakt, ktorému sa nateraz nedá vyhnúť, a jedinou obranou môže byť len to, že u zamestnávateľa zabojujeme za vyšší plat alebo s obchodným partnerom vyrokujeme čo najvyššie ceny za svoj tovar alebo služby.

Toto je však cesta do ekonomického pekla, roztáčanie inflačnej špirály, ktorá sa veľmi ťažko brzdí. Na Slovensku to už vidieť.

Najnovšie hodnotenie makroekonomických rizík, ktoré pravidelne robí Európska komisia, ukazuje, že pri vysokej inflácii a prudkom zvyšovaní nákladov už slovenskí exportéri strácajú v medzinárodnej konkurencii dych.

Najlepšou obranou nie je zvyšovanie platov a cien, ale naopak, neakceptovanie neodôvodneného zvyšovania, prísna kontrola nákladov a podpora čo najtvrdšej konkurencie.

Ekonomický newsfilter má dnes 1380 slov, prečítate ho za 5 pol minúty. Pripravili ho Oliver Brunovský a Radoslav Tomek.


1. U. S. Steel Košice môžu dostať jednu z najväčších zelených dotácií v histórii priemyslu

Ministerstvo životného prostredia včera zverejnilo prísľuby na dovedna 317-miliónové dotácie na zelené investície pre tri firmy. Ide o jeden z najväčších balíkov na dekarbonizáciu priemyslu. Peniaze majú ísť z plánu obnovy financovaného Európskou úniou, konkrétne z výzvy, ktorá prebiehala na prelome rokov. Kritériá splnili tri spoločnosti, ktoré patria do kategórie najväčších producentov emisií skleníkových plynov na Slovensku.

Kto môže dostať peniaze a prečo:

  • Najväčšiu porciu až 300 miliónov majú získať košické oceliarne U. S. Steelu, ktoré pripravujú výmenu klasických vysokých pecí spaľujúcich koks za elektrické oblúkové pece. Znížili by sa tým nielen emisie skleníkových plynov, ale aj znečistenie ovzdušia ďalšími nebezpečnými látkami. Okolie Košíc patrí dlhodobo k oblastiam s najhorším ovzduším na Slovensku.
  • Z rovnakého regiónu je aj cementáreň v Turni nad Bodvou, od oceliarní je vzdialená len 25 kilometrov. Patrí spoločnosti Danucem Slovensko z medzinárodnej skupiny CRH, ktorá má na Slovensku aj cementáreň v Rohožníku. Peniaze smerujú na projekt dekarbonizácie výroby sivého cementu za 8,4 milióna eur.
  • Rovnaká suma 8,4 milióna eur má ísť na dekarbonizáciu výroby v tehelniach rakúskej skupiny Wienerberger. Tehelne sú v Zlatých Moravciach a Boleráze pri Trnave.

Prečo 300 miliónov nemusí v Košiciach stačiť:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách na kanáli Denník E

Ekonomika

Teraz najčítanejšie