Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Riaditeľ Forai, ktorý skončil pre zmluvy s tetou Ankou, zostal v poisťovni ako radový referent

Bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej Marcel Forai stále v poisťovni pracuje. Foto – TASR
Bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej Marcel Forai stále v poisťovni pracuje. Foto – TASR

Bývalý riaditeľ štátnej Všeobecnej zdravotnej Marcel Forai z poisťovne neodišiel, stále v nej je zamestnaný.

Koncom septembra minulého roka odišiel z vedenia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne jej riaditeľ a predseda predstavenstva Marcel Forai. Dôvodom bolo, že uzatváral viacero zmlúv celkovo za milióny eur so svojou 77-ročnou tetou Annou Sučkovou.

Aj keď Forai už najväčšiu poisťovňu nevedie, stále v nej pracuje. Denníku N to potvrdila Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vysvetľuje to tým, že Foraiovým odchodom z funkcie riaditeľa mu nezanikol pracovný pomer. „Pán Forai je naďalej zamestnancom Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ povedala hovorkyňa Petra Balážová.

V poisťovni pracuje ako samostatný referent na pozícii metodik – analytik. „Tomu zodpovedá aj jeho platové ohodnotenie,“ dodala hovorkyňa. Koľko Forai dnes zarába, však nezverejnila. Nie je verejný funkcionár a platy svojich zamestnancov nezverejňujú. Ide o pozíciu, kde sa zarába viac ako 1200 eur v hrubom.

Ministerstvo nič nehovorí

Ministerstvo zdravotníctva na otázky, či je v poriadku, že Forai stále pracuje v poisťovni, neodpovedalo. Odkázalo nás na poisťovňu, keďže ide o personálnu otázku. Neodpovedali ani na to, či sa neobávajú, že by jeho pôsobenie v poisťovni mohlo ovplyvniť vyšetrovanie, či boli zmluvy pre jeho tetu výhodnejšie.

„Myslím si, že nie je v poriadku, keď človek s takýmto zásadným manažérskym a etickým zlyhaním zostane pôsobiť v tej inštitúcii. Tá kauza ukázala, že to nie je človek, ktorému možno dôverovať pri spravovaní verejných prostriedkov,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Postup Všeobecnej zdravotnej mal byť podľa nej ráznejší.

Neobáva sa však toho, že keď zostal vo Všeobecnej, mohol by ovplyvniť vyšetrovanie zmlúv s jeho tetou. „Kauza a jeho prepojenia skôr naznačujú, že má vysoké mocenské krytie a to je dôvod, prečo z nej neodišiel,“ dodala.

Preto podľa nej pôjdu aj kauzy do stratena. Navonok to tak podľa nej pôsobí, že poisťovňa urobila len nevyhnutné gesto voči verejnosti, aby zastavili medializáciu.

Šéf Transparency International Gabriel Šipoš v tom, že Forai ostal v poisťovni, problém nevidí. „Ak je tam neformálne stále šéf, čo si tiež viem predstaviť, to by bolo zlé. Ale ak ho preradili na pozíciu referenta, kde nerozhoduje o tendroch a zmluvách, je to primerané.“

Ak by ho obvinili, bola by to iná situácia. Zatiaľ ho však nik neobvinil, vyšetrovanie Najvyššieho kontrolného úradu či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou stále prebieha.

Riziko ovplyvňovania tam podľa neho je, ale záleží na tom, aké postavenie v poisťovni stále má a k akým informáciám má prístup. K vyšetrovaniu je však celkovo skeptický, ani nie preto, že Forai ostal v poisťovni, ale skôr vzhľadom na prepojenia a vzťahy v zdravotníctve. „Je enormne ťažké vôbec niečo vyšetriť, lebo skoro každý má niečo na rováši,“ dodal.

Teta Anka

Forai odstúpil z postu riaditeľa poisťovne kvôli tomu, že podpisoval aj zmluvy so svojou tetou Annou Sučkovou. Tá pôsobí vo viacerých firmách.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa počas obdobia, keď bol Forai na jej čele, podpísala viaceré dodatky s firmami, kde Sučková figurovala alebo ktoré boli na ňu napojené. Poisťovňa uzavrela zmluvy s Foraiovou tetou za zhruba 14 miliónov eur.

O prepojeniach Foraia a Sučkovej písali Denník N a Transparency International v máji minulého roku.

Forai odstúpil, hoci hovoril, že jeho teta nemala iné podmienky ako ďalšie firmy, ktoré podnikajú v zdravotníctve. Necítil sa byť ani v konflikte záujmov zato, že niektoré dodatky podpisoval s tetou priamo on.

Zastal sa ho aj minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý povedal, že ak sa nepotvrdia obvinenia, že zmluvy boli pre poisťovňu nevýhodné, Foraia opäť vymenuje do funkcie. O riaditeľovi totiž rozhoduje ministerstvo zdravotníctvo.

Vyplatil si vysoké odmeny

Forai, rovnako ako ostatní členovia predstavenstva, dostával niekoľkotisícové odmeny. Okrem ročného platu, ktorý bol 50- až 60-tisíc eur, dostával Forai, podobne ako iní členovia predstavenstva, peniaze aj za to, že pôsobil v predstavenstve.

Vo Foraiovom prípade to bolo v roku 2014 vyše 3700 eur mesačne. U Miroslava Vaďuru, ktorý Foraia vo funkcii nahradil, to bolo za rok 2014 vyše 2800 eur mesačne ako odmena za to, že patrí do predstavenstva štátnej poisťovne.

Forai tak najmä vďaka odmenám, ktoré dostával každý mesiac k platu, zarábal viac ako premiér. Vlani dostal napríklad ročnú odmenu 22-tisíc eur. Ročne zarobil aj s ďalšími členmi predstavenstva viac ako stotisíc eur.

Tykal si s Paškom, nevysvetlil luxus

Forai viedol štátnu poisťovňu viac ako tri roky. V rozhovore tesne po nástupe povedal, že si tyká s Pavlom Paškom, bývalým predsedom parlamentu, ktorý musel odstúpiť pre kauzu CT. Paška sa priatelí aj s terajším riaditeľom Všeobecnej, Miroslavom Vaďurom. Priznal to TV Markíze, ktorá ich natočila na spoločnej večeri.

Foraia kritizovali aj za to, že nevysvetlil, odkiaľ si mohol dovoliť luxusný byt v objekte River Park, ktorý vlastní J&T, za zhruba 700-tisíc eur. Nepriznal ho ani v majetkovom priznaní, za čo dostal trest – prišiel o tri platy.

Na kúpu si nevzal hypotéku, no odkiaľ mal peniaze, alebo od koho byt, nevysvetlil.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Nemocnice budú aj naďalej chránené pred exekúciami. Pravidlá ochrany sa však zmenia, po novom sa budú týkať všetkých, ktoré sú označené ako subjekty hospodárskej mobilizácie, vyplýva to z novely zákona, ktorú podpísala Zuzana Čaputová.

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka. (tasr)

Nálada v slovenskej ekonomike v novembri mierne klesla, aj keď nie v každom sektore. Najvýraznejšie klesla v službách, naopak, v priemysle dosiahla najvyššiu úroveň od jari 2018, uviedol Inštitút finančnej politiky.

„Solídny výkon priemyslu by mal tak aspoň do novembra podporiť slovenský export,“ uviedli ekonómovia inštitútu.

 • Spotreba elektriny, ktorá v poslednom týždni medziročne ešte viac stúpla.
 • Domáce údaje o najazdených kilometroch nákladnou prepravou boli v posledných týždňoch síce vlažnejšie (skôr pre opatrenia obmedzujúce služby), avšak svetová kontajnerová preprava bola v októbri medziročne vyššia o takmer 7 %. Objem svetového obchodu by tak mohol ešte stúpnuť.
 • Internetové vyhľadávanie automobilových značiek vyrábaných na Slovensku sa síce v posledných týždňoch zvoľňuje, rovnako to bolo aj minulý rok, čo môže byť len dočasný sezónny faktor.

Cena bitcoinu stúpla na historické maximum 19 808 dolárov, tento rok sa posilnil o viac než 170 %. Spevňovanie bitcoinu poháňa dopyt po rizikových aktívach v období bezprecedentných fiškálnych a menových stimulov.

Okolo 16.40 h si bitcoin pripisoval 7,9 % na 19 325 dolárov. K jeho posilňovaniu všeobecne prispieva záujem o aktíva, ktoré sa považujú za odolné voči inflácii.

Investori prepokladajú aj to, že sa kybernetické meny začnú plošne používať. (čtk, reuters)

General Motors nakoniec neprevezme 11-percentný podiel vo výrobcovi elektromobilov Nikola, v pláne už nie je ani produkcia áut Badger. Firmy upravili dohodu o strategickom partnerstve, čo viedlo k pádu akcií firmy Nikola o vyše 20 %.

Firmy sa dohodli na strategickom partnerstve v septembri. GM mala vstúpiť do spoločnosti Nikola a pomáhať jej pri výrobe pick-upu Badger s elektrickým a vodíkovým pohonom.

Nová dohoda predpokladá, že GM bude dodávať Nikole palivové články pre jej nákladné autá Class 7/8. (čtk, reuters)

Reálne zľavy českých e-shopov počas akcie Black Friday dosahovali priemerne 10 – 20 % a boli výrazne nižšie ako priemerne uvádzaných 30 a niekedy než 80 %, tvrdí portál Hlidacshopu.cz. Zľavy sa v najväčších e-shopoch týkali len 1 – 2 % výrobkov. Veľkí predajcovia kvôli optickému zvýšeniu zliav s cenami väčšinou nemanipulovali. (čtk)

Zvolený americký prezident Joe Biden nominoval na post ministerky financií Janet Yellenovú. Bývalá šéfka americkej centrálnej banky bude prvou ženou zastávajúcou tento post v americkej histórii.

Nominácia Yellenovej sa všeobecne očakávala. Už predtým o nej ako o budúcej ministerke financií písali americké médiá.

Yellenova bola prvou ženou na čele Fedu v rokoch 2014 až 2018, teda za prezidenta Baracka Obamu, keď bol viceprezidentom Biden. Vo funkcii podporovala umiernený prístup k menovej politike charakterizovaný pozvoľným zvyšovaním úrokových sadzieb.

O prezidentovi Donaldovi Trumpovi Yellenová vo februári povedala, že nerozumie hospodárskej politike a nechápe poslaniu Fedu. (reuters, čtk)

Janet Yellenová Foto - TASR/AP
Janet Yellenová Foto – TASR/AP

Minulý týždeň, ktorý bol najlepší v novembri, dosiahli tržby v reštauráciách len 50 % úrovne z februára a tržby v ubytovaní len 20 %. „Odhadujeme, že v medziročnom porovnaní tržby v reštauráciách mohli v novembri klesnúť o 16 % a v ubytovaní až o 70 %,“ uviedol Inštitút finančnej politiky vo svojom monitore.

Ceny za diaľničné známky sa na budúci rok nebudú zvyšovať, povedal minister dopravy Andrej Doležal v Rádiu Expres. Nezvyšovali sa už desať rokov, ale minister „si nevie predstaviť v tomto ťažkom období zvyšovať náklady pre občanov“.

Britské banky v októbri schválili viac ako 97 500 hypoték, čo je najvyšší počet za vyše 13 rokov. Údaje centrálnej banky naznačujú, že napriek ďalším pandemickým reštrikciám sa zotavovanie realitného trhu nespomaľuje.

Októbrový počet nových hypoték je najvyšší od septembra 2007 a o tretinu vyšší než vo februári pred vypuknutím pandémie. Analytici čakali menej úverov oproti septembru, keď ich pribudlo zhruba 92-tisíc.

Britský trh s bývaním sa po jarnej vlne pandémie v lete prudko zotavil. Výrazne ho podporili opatrenia vlády na zníženie nákladov pre záujemcov o bývanie a zvýšený dopyt ľudí pracujúcich z domova po väčších nehnuteľnostiach. (tasr, ft)

Štúdia ŽSR na elektrifikáciu trate medzi Zvolenom a Fiľakovom za viac než 200 miliónov eur nezískala pozitívne hodnotenie od Útvaru hodnoty za peniaze. Trať je súčasťou južného ťahu Bratislava – Zvolen – Košice, analytici odporúčajú materiál doplniť a opraviť.

Štátne ŽSR, ktoré spravujú železničné trate a stanice, posudzovali v štúdii dve možnosti:

 • Elektrifikovať a rekonštruovať trať zo Zvolena cez Lučenec do Fiľakova za 235 miliónov eur. Okrem trate by sa prerobili nástupištia a modernizovali zabezpečovacie zariadenia. Na časti úsekov by sa zvýšila traťová rýchlosť zo 100 na 120 kilometrov za hodinu.
 • Náročnejší variant za 253 miliónov eur počítal aj so zdvojkoľajnením dvoch úsekov. Ten variant vyšiel ako neefektívny aj ŽSR.

Lacnejšiu rekonštrukciu videli železnice ešte ako nízko efektívnu, ÚHP však nesúhlasí a tvrdí, že štúdia zle odhadla náklady na zabezpečovacie zariadenia v staniciach.

Ani jeden z variantov by neznamenal, že rýchliky južnou trasou by mohli jazdiť výlučne s elektrickými rušňami, z Fiľakova by trať totiž bola naďalej bez elektrického vedenia takmer až po Košice. Dnes sa rušne vymieňajú vo Zvolene.

Čo hovorí ÚHP

 • Analytikom sa nepozdávalo, že štúdia pre ŽSR rátala aj s posilnením dopravy, to by však malo byť podľa ÚHP vyhodnotené nezávisle.
 • Odporúčajú zanalyzovať aj možné prínosy elektrifikácie kratšieho úseku Zvolen – Lučenec alebo dlhšieho Zvolen – Výhybňa Urbánka, ktorá sa nachádza medzi Fiľakovom a Jesenským.
 • Navrhujú hľadať ďalšie úspory nákladov, vďaka ktorým by sa projekt mohol oplatiť.
 • Naznačujú tiež, že rýchliky by nemuseli zastavovať vo Fiľakove na stanici, ale len na zastávke bližšie k centru mesta, čím by ušetrili niekoľko kilometrov.

Podľa firmy Ericsson bude koncom roka na 5G siete napojených viac ako jedna miliarda ľudí, do piatich rokov to bude 60 % ľudí na svete. V roku 2026 budú 5G siete najviac využívať obyvatelia Severnej Ameriky.

„Pandémia rozhodujúcim spôsobom prispela k zrýchľovaniu digitalizácie ekonomiky i spoločnosti. Z toho bude mať prospech aj expanzia 5G,“ uviedol manažér Ericssonu Fredrik Jejdling.

Ericsson prognózuje, že ceny smartfónov s pripojením na 5G sa na budúci rok znížia. Záujemcovia o surfovanie v superrýchlej sieti potrebujú okrem upraveného telefónu uzavrieť zmluvu, ktorá ich využitie umožňuje.

Podľa štúdie Ericssonu budú 5G siete prenášať za 5 rokov viac ako polovicu globálnych mobilných dát. V ich výstavbe vedú Švajčiarsko a Spojené štáty.

Čo dokáže 5G:

 • Nová generácia mobilných sietí ponúka skokové zvýšenie prenosovej rýchlosti.
 • V spojení s cloudovými službami umožní používať v telefóne virtuálnu alebo rozšírenú realitu.
 • Rozširuje možnosti na vývoj mobilných aplikácií. (čtk, reuters)

Nový štátny strategický priemyselný park by mal vzniknúť pri Rimavskej Sobote na ploche približne 65 hektárov. Návrh predložilo ministerstvo hospodárstva do medzirezortného pripomienkového konania. V parku by mohlo vzniknúť minimálne 500 pracovných miest. (tasr)

Pokles spotrebiteľských cien v Nemecku sa v novembri prehĺbil, medziročná deflácia podľa metodiky EÚ stúpla na 0,7 % z 0,5 % v októbri. Jedným z dôvodov zlacňovania je dočasné zníženie DPH, ktoré platí od júla.

Predbežné údaje o vývoji cien v novembri zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis na internetovej stránke. V medzimesačnom porovnaní ceny klesli o 0,8 %, podľa výpočtu harmonizovaného s metodikou EÚ sa znížili o 1 %.

Inflácia v Nemecku sa ešte viac vzdialila cieľu ECB, ktorý je nastavený na rast cien v blízkosti 2 %. Konečnú správu o novembrovej inflácii vydajú štatistici 11. decembra. (čtk)

Projekt Slovenské Vianoce pripravila na podporu domácich výrobcov Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Chce zdôrazňovať, aké podstatné je teraz podporovať domácu produkciu potravín, a vysvetľovať, že spotrebiteľ pri nich platí za zdravý a veterinármi kontrolovaný výrobok. (tasr)

Jysk na Slovensku vo finančnom roku do augusta zvýšil tržby o 4 % na rekordných 75,5 milióna eur. Predajca nábytku a produktov na bývanie zlepšil výsledky napriek pandémii, počas ktorej musel mať takmer na dva mesiace zatvorené predajne.

Škandinávskemu reťazcu stúpol aj zisk pred zaplatením úrokov a daní, a to o 5 % na 16,4 milióna eur. Predaj vzrástol najmä v kategóriách nábytok, kúpeľne a domáce potreby, uvádza firma v tlačovej správe.

Na základe vládnych pandemických opatrení boli predajne Jysk zatvorené od 14. marca do 5. mája, keď firme zároveň výrazne stúpli online objednávky.

Jysk otvoril prvú predajňu na Slovensku v roku 2006. V minulom finančnom roku pridal dva nové obchody, celkovo ich prevádzkuje 47 a zamestnáva 370 ľudí.

Viac o reťazci Jysk:

 • Má škandinávske korene, prvý obchod otvoril v Dánsku v roku 1979. V súčasnosti má vyše 2900 predajní a 26 500 zamestnancov v 51 krajinách.
 • V Nemecku sa obchody nazývajú Dänisches Bettenlager, na ostatných trhoch majú názov Jysk.
 • Patrí do Lars Larsen Group, ktorú vlastní rodina majiteľa a zakladateľa Jysku Larsa Larsena.
 • Obrat Jysku za uplynulý finančný rok dosiahol 4,1 miliardy eur pri zisku 489 miliónov eur.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať