Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Riaditeľ Forai, ktorý skončil pre zmluvy s tetou Ankou, zostal v poisťovni ako radový referent

Bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej Marcel Forai stále v poisťovni pracuje. Foto – TASR
Bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej Marcel Forai stále v poisťovni pracuje. Foto – TASR

Koncom septembra minulého roka odišiel z vedenia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne jej riaditeľ a predseda predstavenstva Marcel Forai. Dôvodom bolo, že uzatváral viacero zmlúv celkovo za milióny eur so svojou 77-ročnou tetou Annou Sučkovou.

Aj keď Forai už najväčšiu poisťovňu nevedie, stále v nej pracuje. Denníku N to potvrdila Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vysvetľuje to tým, že Foraiovým odchodom z funkcie riaditeľa mu nezanikol pracovný pomer. „Pán Forai je naďalej zamestnancom Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ povedala hovorkyňa Petra Balážová.

V poisťovni pracuje ako samostatný referent na pozícii metodik – analytik. „Tomu zodpovedá aj jeho platové ohodnotenie,“ dodala hovorkyňa. Koľko Forai dnes zarába, však nezverejnila. Nie je verejný funkcionár a platy svojich zamestnancov nezverejňujú. Ide o pozíciu, kde sa zarába viac ako 1200 eur v hrubom.

Ministerstvo nič nehovorí

Ministerstvo zdravotníctva na otázky, či je v poriadku, že Forai stále pracuje v poisťovni, neodpovedalo. Odkázalo nás na poisťovňu, keďže ide o personálnu otázku. Neodpovedali ani na to, či sa neobávajú, že by jeho pôsobenie v poisťovni mohlo ovplyvniť vyšetrovanie, či boli zmluvy pre jeho tetu výhodnejšie.

„Myslím si, že nie je v poriadku, keď človek s takýmto zásadným manažérskym a etickým zlyhaním zostane pôsobiť v tej inštitúcii. Tá kauza ukázala, že to nie je človek, ktorému možno dôverovať pri spravovaní verejných prostriedkov,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Postup Všeobecnej zdravotnej mal byť podľa nej ráznejší.

Neobáva sa však toho, že keď zostal vo Všeobecnej, mohol by ovplyvniť vyšetrovanie zmlúv s jeho tetou. „Kauza a jeho prepojenia skôr naznačujú, že má vysoké mocenské krytie a to je dôvod, prečo z nej neodišiel,“ dodala.

Preto podľa nej pôjdu aj kauzy do stratena. Navonok to tak podľa nej pôsobí, že poisťovňa urobila len nevyhnutné gesto voči verejnosti, aby zastavili medializáciu.

Šéf Transparency International Gabriel Šipoš v tom, že Forai ostal v poisťovni, problém nevidí. „Ak je tam neformálne stále šéf, čo si tiež viem predstaviť, to by bolo zlé. Ale ak ho preradili na pozíciu referenta, kde nerozhoduje o tendroch a zmluvách, je to primerané.“

Ak by ho obvinili, bola by to iná situácia. Zatiaľ ho však nik neobvinil, vyšetrovanie Najvyššieho kontrolného úradu či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou stále prebieha.

Riziko ovplyvňovania tam podľa neho je, ale záleží na tom, aké postavenie v poisťovni stále má a k akým informáciám má prístup. K vyšetrovaniu je však celkovo skeptický, ani nie preto, že Forai ostal v poisťovni, ale skôr vzhľadom na prepojenia a vzťahy v zdravotníctve. „Je enormne ťažké vôbec niečo vyšetriť, lebo skoro každý má niečo na rováši,“ dodal.

Teta Anka

Forai odstúpil z postu riaditeľa poisťovne kvôli tomu, že podpisoval aj zmluvy so svojou tetou Annou Sučkovou. Tá pôsobí vo viacerých firmách.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa počas obdobia, keď bol Forai na jej čele, podpísala viaceré dodatky s firmami, kde Sučková figurovala alebo ktoré boli na ňu napojené. Poisťovňa uzavrela zmluvy s Foraiovou tetou za zhruba 14 miliónov eur.

O prepojeniach Foraia a Sučkovej písali Denník N a Transparency International v máji minulého roku.

Forai odstúpil, hoci hovoril, že jeho teta nemala iné podmienky ako ďalšie firmy, ktoré podnikajú v zdravotníctve. Necítil sa byť ani v konflikte záujmov zato, že niektoré dodatky podpisoval s tetou priamo on.

Zastal sa ho aj minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý povedal, že ak sa nepotvrdia obvinenia, že zmluvy boli pre poisťovňu nevýhodné, Foraia opäť vymenuje do funkcie. O riaditeľovi totiž rozhoduje ministerstvo zdravotníctvo.

Vyplatil si vysoké odmeny

Forai, rovnako ako ostatní členovia predstavenstva, dostával niekoľkotisícové odmeny. Okrem ročného platu, ktorý bol 50- až 60-tisíc eur, dostával Forai, podobne ako iní členovia predstavenstva, peniaze aj za to, že pôsobil v predstavenstve.

Vo Foraiovom prípade to bolo v roku 2014 vyše 3700 eur mesačne. U Miroslava Vaďuru, ktorý Foraia vo funkcii nahradil, to bolo za rok 2014 vyše 2800 eur mesačne ako odmena za to, že patrí do predstavenstva štátnej poisťovne.

Forai tak najmä vďaka odmenám, ktoré dostával každý mesiac k platu, zarábal viac ako premiér. Vlani dostal napríklad ročnú odmenu 22-tisíc eur. Ročne zarobil aj s ďalšími členmi predstavenstva viac ako stotisíc eur.

Tykal si s Paškom, nevysvetlil luxus

Forai viedol štátnu poisťovňu viac ako tri roky. V rozhovore tesne po nástupe povedal, že si tyká s Pavlom Paškom, bývalým predsedom parlamentu, ktorý musel odstúpiť pre kauzu CT. Paška sa priatelí aj s terajším riaditeľom Všeobecnej, Miroslavom Vaďurom. Priznal to TV Markíze, ktorá ich natočila na spoločnej večeri.

Foraia kritizovali aj za to, že nevysvetlil, odkiaľ si mohol dovoliť luxusný byt v objekte River Park, ktorý vlastní J&T, za zhruba 700-tisíc eur. Nepriznal ho ani v majetkovom priznaní, za čo dostal trest – prišiel o tri platy.

Na kúpu si nevzal hypotéku, no odkiaľ mal peniaze, alebo od koho byt, nevysvetlil.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Zdieľať

Mrkva nie je na zozname potravín s nižšou DPH preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur, tvrdí predkladateľka novely Eva Antošová. Odmieta tvrdenia Zsolta Simona, že by zoznam potravín so zníženou DPH navrhnutý SNS vnášal do systému chaos.

Zdieľať

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon spochybnil výber potravín do nižšej sadzby DPH, ktorý predložila SNS. Kritizuje, že nešla po skupinách výrobkov, ale vybrala len isté druhy zeleniny, ovocia či pečiva. Simon dal návrh na prepracovanie novely.

Do zoznamu potravín s nižšou DPH sa tak podľa Simona nedostali napríklad čerešne, marhule či broskyne, ale sú tam duly, ktoré sa pestujú na Slovensku podstatne menej. Výhradu má aj k výberu zeleniny, pretože do nižšej sadzby sa nedostali mrkva či petržlen.

„Vysvetlite mi, prečo mrkvu nie? Prečo tam nemôže byť slivka, ale jablko a hruška áno?“ pýtal sa.

Výhradu má Simon aj k tomu, že v kategórii pečiva s nižšou sadzbou majú byť len menšie rožky, ktoré majú 40 či 50 gramov, väčšie nie. V skupine mliečnych výrobkov mu chýba tvaroh.

Foto - TASR
Foto – TASR