Denník N

Ekonomický newsfilter: Utorkové štatistiky potvrdili, že slovenským domácnostiam dochádza dych

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

slovenské domácnosti v závere vlaňajška ukázali prekvapivú odolnosť, keď pokračovali v míňaní aj napriek dvojcifernej inflácií. Dialo sa to však na úkor úspor.

Tie sa už vyčerpali, čo ukázal prudký prepad súkromnej spotreby v prvom štvrťroku. Keďže rast platov bude aj v tomto roku zaostávať za infláciou, domácnosti budú slovenský ekonomický rast brzdiť.

Ekonomiku by mali udržať nad vodou investičné projekty z eurofondov, ktoré treba do konca roka minúť, inak prepadnú. Zatiaľ je nevyčerpaných 4,3 miliardy eur a úradnícka vláda si zlepšenie vytýčila ako jednu zo svojich priorít. O tom, ako to dosiahnuť, by mala debatovať už dnes.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Spotreba domácností sa na začiatku roka prepadla, spomalilo to ekonomický rast

Štatistický úrad včera zverejnil viacero údajov, ktoré potvrdzujú, že slovenské domácnosti už nestíhajú držať krok s dvojcifernou infláciou.

Ich spotreba sa medziročne znížila, čo sa stalo naposledy v ére lockdownov na začiatku roku 2021. Aprílové maloobchodné tržby zasa ukázali, že útlm spotrebiteľského dopytu pokračuje aj v druhom štvrťroku, a to ešte výraznejším tempom.

Podobne ako v iných vyspelých krajinách Slováci extrémnemu rastu cien donedávna vzdorovali tým, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie