Denník N

Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od Černobyľa

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zničenie Kachovskej priehrady na Ukrajine označil tamojší prezidentský poradca Andrij Jermak za ekocídu. Ďalší poradca Mychajlo Podoľak nazval incident „globálnou ekologickou katastrofou“.

Pre Ukrajincov ide o najväčšiu ekologickú katastrofu od havárie v jadrovej elektrárni Černobyľ, v dôsledku ktorej vznikla neobývateľná zóna s rozlohou 2 600 kilometrov štvorcových.

V čase písania Zeleného newsfiltra ešte nebol známy presný rozsah povodní z Kachovskej priehrady, no satelitná spoločnosť Maxar zatiaľ zaregistrovala zatopené oblasti na podobne veľkom území – 2 500 kilometrov štvorcových.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 500 slov a prečítate ho za 7 minút. Pre predplatiteľov je k dispozícii aj ako podcast. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. S čím si príroda poradí a čo bude problém

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Odpad

Priemysel

Príroda

Vojna na Ukrajine

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie