Denník N

Ekonomický newsfilter: Z eurofondov neprepadnú miliardy, ak budeme mať šťastie, budú to „iba“ stovky miliónov

Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková a minister životného prostredia Milan Chrenko. Foto - TASR
Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková a minister životného prostredia Milan Chrenko. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

premiér Ľudovít Ódor po stretnutiach s lídrami politických strán nevidí reálnu šancu, aby jeho kabinet získal v parlamente dôveru. No nezdá sa, že by ho to prekvapilo. Programové vyhlásenie chce koncipovať tak, aby činnosť vlády mohla na konci jej mandátu zhodnotiť verejnosť.

Ódorova vláda sa teraz sústreďuje najmä na zanedbanú agendu eurofondov. Dobrým príkladom, ako ich možno rýchlo a efektívne využiť, je aj obdoba programu Zelená domácnostiam, ktorý pripravuje vládna Slovenská inovačná a energetická agentúra pre podniky. Na jeseň by z nej mohli mať veľký úžitok najmä menšie firmy a živnostníci.

Ekonomický newsfilter má dnes 1270 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Vláda sa zahryzla do eurofondov, všetko zo „starého“ obdobia sa aj tak nepodarí vyčerpať 

Vláda Ľudovíta Ódora zatiaľ plní to, na čo sa chystala. Na začiatku svojho vládnutia sa venuje najmä najviac zanedbanej agende eurofondov. Koncom mája bolo podľa včera prerokovaného materiálu nevyčerpaných ešte takmer 4,3 miliardy eur z peňazí, ktoré možno využiť už len do konca roka. Zhruba jednu miliardu eur môžeme minúť na energetickú krízu a 315 miliónov eur na pomoc utečencom z Ukrajiny.

Podľa premiéra však reálne hrozí, že ak vláda nič nevymyslí, zo starých eurofondov by mohlo zhruba 800 miliónov prepadnúť.

Čo s tým idú urobiť:

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Nemocnica Rázsochy

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie