Denník N

Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšie

Nemecké Spotrebiteľské poradenské centrum vo Frankfurte. Foto N - Tomáš Grečko
Nemecké Spotrebiteľské poradenské centrum vo Frankfurte. Foto N – Tomáš Grečko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

do politickej debaty na Slovensku po niekoľkoročnej prestávke opäť prenikol prehnaný strach z utečencov. Ministri vnútra Európskej únie totiž včera rokovali o takzvanej povinnej solidarite. Tá znamená, že krajiny by mali buď prijať žiadateľov o azyl, alebo pomôcť najviac zasiahnutým krajinám EÚ inak. Napríklad finančne, materiálne alebo personálne.

Viacerí slovenskí politici však tento návrh komentovali tak, ako keby išlo opäť o povinné kvóty a prerozdeľovanie migrantov, voči ktorému sa musia vymedziť.

Včera večer ministri vnútra členských štátov EÚ nové pravidlá schválili.

Ekonomický newsfilter má dnes 1000 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil ho Ján Kováč.


1. Eurozóna prekvapujúco skončila v miernej recesii

Ekonomika eurozóny sa v 1. štvrťroku prekvapujúco dostala do recesie. Druhýkrát za sebou sa jej objem medzikvartálne znížil o 0,1 percenta, oznámil Eurostat. Aj keď to je najnižší možný pokles, podľa definície už znamená technickú recesiu. Zhoršili sa aj čísla za celú EÚ, hoci tá si udržala mierny rast.

Čo to presne znamená:

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie