Denník N

Niektoré budovy nemali nikdy stáť, ale Bratislavu to posunulo k lepšiemu, hovorí šéf Penta Real Estate

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Väčšina budov v bratislavskom „downtowne“ nie je ultra pekných, ale dokopy má mesto úžasnú atmosféru, hovorí šéf Penta Real Estate Juraj Nevolník.

Tento rok sa podľa neho v Bratislave predá o polovicu menej bytov, no zlacnenie sa nedá očakávať.

„Nie je to ako v roku 2008, keď bola v pomere k dopytu ponuka nových nehnuteľností vyššia. Ceny preto skokovo poklesli. Teraz sa bavíme o poklese cien v jednotkách percent,“ opisuje Nevolník.

V rozhovore ďalej vysvetľuje: 

  • prečo sa podľa neho bratislavský „downtown“ podobá na New York;
  • že v priebehu troch-štyroch rokov bude mať Bratislava nedostatok kancelárskych priestorov;
  • aké má skupina plány s projektom South Bank na petržalskom brehu Dunaja;
  • či Vivo! a Centrál prežijú nástup nových obchodných centier;
  • čo si myslí o kauze Gorila a ruskom útoku na Ukrajinu.

Ako sa vám predávajú nové byty v projektoch Pri mýte alebo v Boroch? Cítite ochladenie na trhu? 

Všetci developeri ho cítia. Týka sa to hlavne ľudí, ktorí potrebujú výraznú časť svojho nového bývania financovať hypotékou. Úrokové sadzby skokovo rástli a pre časť ľudí sa stalo bývanie, respektíve hypotéka dočasne nedostupná.

Čo to znamená v číslach? 

Hlavne predaj dlho trvá. V minulosti to bolo niekoľko týždňov, teraz je to niekoľko mesiacov. Pravdepodobne trvajú dlhšie rokovania klientov s bankou, ale počet dopytov na nehnuteľnosť sa v zásade nemení. Klienti bývanie chcú, registrujú sa, ale potom dlho čakajú na schválenie úveru.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Pre vás to znamená pomalší prítok peňazí. Odkladáte preto nové stavby a viac-menej iba dokončujete to, čo máte rozostavané? 

Prirodzene, nebudeme začínať stavby, keď nemáme predané to, čo máme rozostavané. Ale to sa týka celého trhu. Developeri reagujú na zníženie dopytu a nebudú stavať zbytočne do zásoby.

Je nejaký projekt, ktorý by ste teraz začínali stavať, nebyť tejto situácie, ale nestaviate? 

To nie, pretože nemáme žiadny nový projekt s platným stavebným povolením. Ale nič nás extrémne netlačí, lebo byty, ktoré máme rozostavané, máme momentálne vypredané na 50 až 60 percent. Nie sme pod tlakom, aby sme robili výpredaj alebo dávali zľavy. Skôr zvoľníme tempo, počkáme si, kým sa trh stabilizuje, a medzičasom dovybavujeme stavebné povolenia.

Nie je to len udržiavanie privysokej marže? 

Marža developerov je v Bratislave na úrovni

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Reality

Rozhovory

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie