Denník N

Nové sídlo cestárov je buď predražené, alebo nadštandardné, ozýva sa z trhu

Nové sídlo Slovenskej správy ciest. Foto N - Tomáš Benedikovič
Nové sídlo Slovenskej správy ciest. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Slovenská správa ciest sa presťahovala do nového sídla.
  • Odborníci na reality hovoria aj o predražení.
  • Majiteľ budovy má viac prepojení na predsedu Sme rodina.

Slovenská správa ciest nemá dosť peňazí na opravy ciest v havarijnom stave, ale za vlastné sídlo platí prémiové nájomné.

Cestári podpísali koncom minulého roka zmluvu na prenájom nových priestorov. Majiteľom budovy, do ktorej sa majú presťahovať, je firma Arker s niekoľkými prepojeniami na šéfa Sme rodina Borisa Kollára. Jeho strana donedávna ovládala ministerstvo dopravy. Cestári podpísali kontrakt niekoľko dní pred vyslovením nedôvery vláde Eduarda Hegera.

Upozornil na to opozičný Hlas s tým, že firmu Arker vlastní Patrik Ondrovič, ktorý je podľa Samuela Migaľa z Hlasu životným partnerom bývalej Kollárovej partnerky Stanislavy Horňákovej, a tá bola v minulosti aj konateľkou firmy. Okrem toho pôsobila v Arkeri pred rokom 2017 okrem samotného Kollára aj členka predsedníctva strany Eva Drgoňová.

Kollár prepojenia na firmu odmieta. Bráni sa, že z nej odišiel a nič s ňou nemá. Problémom však v tomto prípade môže byť aj cena dohodnutého nájmu.

Viacerí ľudia z realitného biznisu hovoria, že nájomné je predražené – alebo si cestári prinajmenšom vybrali taký vysoký štandard nového sídla, že by mali vedieť vysvetliť, prečo ho potrebujú.

Za desať rokov by mali cestári na novom nájme zaplatiť okolo 14 miliónov eur. Najväčšiu položku z toho tvorí cena 18,1 eura za každý meter štvorcový kancelárskych priestorov. Celá prenajímaná plocha je pritom viac než šesťtisíc metrov štvorcových. Takáto cena podľa niektorých odborníkov presahuje aj najvyššie ponuky na trhu.

„Cena za prenájom kancelárskych priestorov sa aktuálne v Bratislave pohybuje na priemernej úrovni okolo 10 eur za meter štvorcový,“ povedal Michal Pružinský, analytik portálu nehnutelnosti.sk. Podľa ponúk na portáli sú dnes najvyššie ceny kancelárskych priestorov na úrovni okolo 17 eur za meter štvorcový; to už je však podľa Pružinského reč o kanceláriách v centre hlavného mesta.

Cestári sa pritom presťahovali z Miletičovej ulice pri Trnavskom mýte na Dúbravskú cestu pri bratislavskej Patrónke v Karlovej Vsi.

Podobne veľké priestory, aké hľadali cestári, ponúka aktuálne pri Patrónke prakticky susedný Westend (čo sú kancelárske priestory z portfólia J&T Real Estate), a to po 9 eur za meter štvorcový, pričom o cene sa ešte dá rokovať, upozornila Monika Šiffelová, majiteľka a riaditeľka bratislavskej Metropolitan real estate group. Podľa nej je tak nájom Slovenskej správy ciest potenciálne aj dvojnásobne predražený oproti dnešnej trhovej realite.

„Jedna z najprestížnejších budov v centre mesta, Kooperativa Building na Hlavnom námestí, sa prenajíma za cenu 16 eur za meter štvorcový. Ide však o historickú budovu, ktorá prednedávnom prešla kompletnou rekonštrukciou fasády,“ porovnáva Šiffelová.

Spoločne s analytikom Michalom Pružinským sa zhodnú aj v tom, že ak si chce niekto prenajať taký veľký priestor ako štátni cestári, má aj dobrú pozíciu na rokovanie.

Čo všetko je v cene

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Boris Kollár

Diaľnice a cesty

Doprava

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie