Denník N

Konsolidácia rozpočtu sa dotkne každého z nás, nedá sa tomu vyhnúť, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V najbližších rokoch potrebujeme veľkú konsolidáciu verejných financií a nedá sa to urobiť tak, že to zaplatia len bohatí alebo len banky, či energetické spoločnosti. Naozaj sa to dotkne každého z nás, hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

Podľa neho sa postupne potrebujeme dostať aj k daniam, ktoré sa nedajú zmeniť z roka na rok, napríklad k zdaňovaniu nehnuteľností, živnostníkov a k environmentálnym daniam.

Šuster zdôrazňuje, že teraz máme určite najvyšší dlh v histórii a že deficity budú niekoľko rokov po sebe okolo 5 percent HDP alebo aj vyššie. V minulosti sme mali deficit aj blízko desiatich percent HDP, ale vtedy sme mali oveľa nižší dlh a mali sme potenciál rýchlo rásť.

„Teraz naša ekonomika rastie pomerne pomaly a nevidíme ani perspektívu, že by sme zrazu začali rásť tak rýchlo, ako keď sme bývali tatranským tigrom, a vyrástli z tých dlhov.“

Šuster v rozhovore ďalej vraví:

  • či poslanci dobre opravili valorizáciu dôchodkov;
  • prečo sa treba detailne pozrieť na to, či majú obce dosť peňazí;
  • v akom stave máme verejné financie.

Čo hovoríte na úradnícku vládu?

V zásade by som nemal hovoriť nič, keďže my ako nezávislá inštitúcia máme kontrolovať, čo vláda robí. Asi nie je prekvapením, že viacerí členovia vlády sú odborníci práve na verejné financie, a to je to, na čom nám záleží. Veríme, že za tých pár mesiacov budú schopní spraviť aspoň časť tej práce, ktorú potrebujeme spraviť, ale počkajme si na to, čo navrhnú, aký bude rozpočet alebo kocky lega, ktoré sľuboval pán premiér, že nachystá pre budúci parlament a budúcu vládu. Potreba ozdravenia verejných financií je skutočne veľká, ale to, akým spôsobom to spraviť, musí byť naozaj pod vedením nového parlamentu.

Rozpočtová rada nedávno zverejnila odhad, že v budúcom roku potrebujú naše verejné financie konsolidáciu vo výške 1 miliardy eur, v tom ďalšom 1,3 miliardy eur. Prečo má byť taká obrovská? 

Celková potreba konsolidácie je viac ako 7 miliárd eur. Keď si porovnáme,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash