Denník N

Posledný výstrel Fedu je nádejou pre akcie, dlhopisy aj hospodársky rast

Burza cenných papierov v New Yorku. Ilustračné foto - TASR/AP
Burza cenných papierov v New Yorku. Ilustračné foto – TASR/AP

V stredu americký Fed zrejme poslednýkrát zvýši základné úrokové sadzby. Výkonnosť akciových trhov bude potom závisieť od toho, aký priebeh bude mať následné oslabenie hospodárskej aktivity. Kľúčová bude schopnosť firiem zvyšovať svoju produktivitu a ziskovosť prostredníctvom umelej inteligencie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je hlavný ekonóm think-tanku Globsec

Rok 2022 si na kapitálových trhoch vyslúžil prívlastok „brutálny”. Na prstoch dvoch rúk sa dajú v histórii spočítať roky, v ktorých zároveň klesli dlhopisové a akciové trhy. Z učebníc vieme, že tieto dve hlavné kategórie investícií by sa za štandardných okolností mali vyvažovať – keď klesajú akcie, rastú dlhopisy alebo naopak. Ba čo viac, rozsah paralelných strát akcií a zároveň dlhopisov bol vlani na Wall Street najhorší v doterajšej histórii datujúcej sa od roku 1872.

Kto tento zlý výsledok pochopil v duchu hesla baróna Rothschilda, že „keď je v uliciach krv, je čas nakupovať“, môže v prípade akciového trhu pociťovať zadosťučinenie. Napriek diskusiám ekonómov o rizikách recesie, ktorá sa v Nemecku aj v eurozóne už naozaj začala, sa v prvom polroku tohto roka akciovým investíciám darilo. Dokonca sa objavujú názory, že vlaňajší medvedí trh sa už skončil. A to napriek varovaniam, že ťahúňom tohtoročnej výkonnosti na americkom Wall Street bola „grandiózna sedmička“ technologických megakorporácií, bez ktorých je výkonnosť zvyšných 493 akcií v indexe S&P500 len niekde blízko nuly.

Akciovým indexom v zámorí aj v Európe sa tento rok darí napriek ťaženiu centrálnych bánk proti inflácii vo forme zvyšovania úrokových sadzieb.

To firmám síce spôsobuje rast úrokových nákladov. Súčasne však prostredie zvýšenej inflácie nafukuje firemné tržby, a ako sa ukázalo v ostatnom prípade, šikovnejšie spomedzi firiem to dokážu využiť aj na zlepšenie ziskových marží.

Zvyšovanie úrokových sadzieb sa, naopak, očakávaným spôsobom premietlo do poklesu cien dlhopisov. Pre tie však začne byť takisto aktuálne spomínané heslo baróna Rothschilda (o nakupovaní) v momente, keď bude zrejmé, že cyklus sprísňovania menovej politiky už dosiahol vrchol, a preto možno očakávať postupné znižovanie nominálnych úrokov a s tým spojený rast cien dlhopisov s fixnými kupónmi. História ukázala, že dlhopisom sa po skončení rastu základných úrokov darí bez ohľadu na to, či sa dostaví želané spomalenie inflácie.

Akciové trhy ukazujú budúci vývoj celej ekonomiky

Vrchol sprísňovania menovej politiky je historicky dôležitým míľnikom aj pre akciové trhy. Tie sú pre makroekonómov jedným z predstihových ukazovateľov hospodárskeho cyklu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Banky a poisťovne

    Inflácia

    Investovanie a úvery

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie