Akoby nestačila vojna. El Niňo prinesie najteplejších päť rokov a ekonomiku pripraví o bilióny

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
- Americkí meteorológovia potvrdili začiatok javu El Niño v Pacifiku, ktorý ovplyvní počasie na takmer celej zemeguli.
- Svetová ekonomika môže prísť o bilióny dolárov v dôsledku extrémnych prejavov počasia.
- Vedci príchod El Niña očakávali, no zaskočil ich aj nečakane teplý Atlantický oceán.
- Najbližšie päťročné obdobie má byť v priemere najteplejšie v histórii ľudstva.
Medzi meteorológmi sa šíria grafy zobrazujúce bezprecedentný nárast teploty svetových oceánov.
„Trochu to trhá nervy,“ povedala pre portál Axios Michelle L’Heureuxová z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru. „Svetové oceány sú teraz veľmi teplé a obávam sa, že sa tým dostávame do situácie, s ktorou nemáme veľa skúseností.“
Oceánsko-atmosférické prúdy sú pre život na planéte Zem dôležité asi ako gravitácia či striedanie dňa a noci. Ich teplota a smer určujú počasie, ovplyvňujú ročné obdobia, ale podnecujú aj vznik extrémnych prírodných úkazov. A svetovú ekonomiku môžu naštartovať alebo poslať do recesie.
Raz za niekoľko rokov sa v prúdoch vyskytnú odchýlky. K najvýraznejším dochádza v oblasti Tichého oceánu (Pacifiku), odkiaľ sa ich efekt šíri po celej zemeguli. Keď sa časti Pacifiku otepľujú, hovorí sa tomu El Niño, čo v preklade znamená chlapček alebo jezuliatko. Naopak, chladná fáza sa nazýva La Niña, čiže dievčatko.
Medzi nimi býva neutrálne obdobie – no tentoraz vystriedal chlapček tri roky trvajúce dievčatko len po krátkej prestávke. Minulý týždeň to oznámili vedci z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA). „Očakáva sa, že na severnej pologuli bude (El Niño) postupne silnieť až do zimy 2023/24.“
V dôsledku El Niña dochádza v rôznych častiach sveta k extrémnym horúčavám, suchám a záplavám. Výsledkom nie sú len zrušené lety a dovolenky. Ekonómovia spočítali, že silné epizódy El Niña v rokoch 1997 a 1998 znížili svetové HDP o 5,7 bilióna dolárov a v rokoch 1982 až 1983 o 4,1 bilióna dolárov.
Oteplenie Tichého oceánu, ktoré je príznakom javu El Niño:

Žiadne dve epizódy El Niña však nie sú rovnaké. Teraz sa navyše jav začína v čase, keď svetová ekonomika zápasí s hroziacou recesiou či vysokou infláciou a globálne otepľovanie dosahuje rekordné hodnoty.
„Centrálne banky budú mať len obmedzené možnosti, ako zasiahnuť,“ upozorňuje ekonómka Bhargavi Sakthivelová z Bloomberg Economics v Londýne.